Reklama

Kryminalizacja pomocy

Kryminalizacja pomocy

z Florencji
09.08.2019
Czyta się kilka minut
Senat włoski przegłosował poprawioną wersję dekretu o bezpieczeństwie. Przewiduje on m.in. zwiększenie kar za ratowanie imigrantów na morzu z 25 tys. do miliona euro. Nowelizacja wzbudziła gwałtowny sprzeciw włoskich Kościołów katolickiego i ewangelickiego.
Akcja ratunkowa na Morzu Śródziemnym: członkowie załogi statku ratunkowego „Ocean Viking”, obsługiwanego przez francuskie organizacje pozarządowe zbliżają się do pontonu przewożącego migrantów. 9 sierpnia 2019 r. / FOT. ANNE CHAON/AFP/East News
D

Dekret jest oczkiem w głowie wicepremiera Matteo Salviniego. „Mamy 5 sierpnia, dzień urodzin Marii Dziewicy [Kościół obchodzi go 8 września, polityk powołał się na datę, którą miała wskazać Maryja w objawieniach w Medżugorju] – mówił Salvini w dniu głosowania – i z przyjemnością przyjmuję fakt, że dzisiaj sprawia ona Włochom piękny prezent. Dzięki dekretowi będzie mniej Caroli [Rackete, kapitan Sea Watch 3, która na jakichś czas trafiła do aresztu za wpłynięcie do włoskiego portu z emigrantami], a więcej Orian Fallaci”.

„Nadszedł czas oporu ludzkiego i obywatelskiego” – zareagował na Twitterze jezuita Antonio Spadaro, naczelny „Civiltà Cattolica”, najstarszego pisma katolickiego we Włoszech. Paolo Giulietti, arcybiskup Lukki, podczas manifestacji sieci stowarzyszeń Libera demonstrował plakat z napisem „Brak człowieczeństwa nie może być prawem”. Zaś watykański dziennik „Avvenire” na pierwszej stronie dał tytuł „(In)sicurezza al bis” ((Nie)bezpieczeństwo-bis).

„Właściwsza i uczciwsza byłaby nazwa »dekret kryminalizacja« – ocenił Luca Maria Negro, przewodniczący Federacji Kościołów Ewangelickich we Włoszech (FCEI). – Ten dekret nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem Włochów i imigrantów, chodzi wyłącznie o kryminalizację NGO-sów, które działają na Morzu Śródziemnym”.

„Wierzący od wieków czczą Maryję także jako patronkę nieustającej pomocy – przypomina Marco Tarquinio, naczelny „Avvenire”. – Próba uczynienia z Madonny patronki »odmowy niesienia pomocy« jest wręcz brakiem szacunku”.

Rząd włoski połączył głosowanie nad dekretem z wotum zaufania – dekret przeszedł zaledwie większością jednego głosu. Od głosowania wstrzymała się niewielka grupka posłów Ruchu 5 Gwiazd. Przeciw byli tylko senatorowie Partii Demokratycznej.

Wielu włoskich księży wzywa prezydenta Sergia Matarellę do zawetowania dekretu, rozpowszechniając przy pomocy Twittera hasztag #Mattarellanonfirmare (Matarellaniepodpisuj). Dekret skrytykował wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców. Rzecznik Komisji Europejskiej Carlos Martín Ruíz de Gordejuela zapowiada, że Komisja sprawdzi, czy zapisy dekretu są zgodne z prawem europejskim.


UCHODŹCY I MIGRANCI – CZYTAJ SERWIS SPECJALNY >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Mamy niewątpliwie do czynienia z upadkiem człowieczeństwa rozumianego jako etyka oparta na humanizmie. Samo w sobie jest to trudne do przyswojenia, o akceptacji nie mówiąc. Ale mieszanie w tę brudną (brunatną) politykę Matki Boskiej powinno budzić głośne oburzenie chrześcijan na cały świecie. Ja, człowiek nie religijny, niewierzący, jestem oburzony nie tylko postawą włoskich senatorów, ale też cytowaną tu wypowiedzią Salviniego, którą prawdziwy chrześcijanin ma prawo traktować jako obrazę uczuć religijnych.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]