Reklama

Starość widzialna

Starość widzialna

11.08.2019
Czyta się kilka minut
Chociaż w ostatnich latach kultura masowa i reklama odkrywają istnienie starszych osób jako konsumentów, fizyczny wymiar starości nadal jest tematem tabu.
„Historie o starości”, widok wystawy, Galeria Arsenał elektrownia w Białymstoku MACIEJ ZANIEWSKI / GALERIA ARSENAŁ
B

Białostocka Galeria Arsenał przygotowała wystawę o jednym z najważniejszych dziś tematów: o starości jako problemie społecznym, ale też cywilizacyjnym i kulturowym. Otwiera ją Jan Świdziński, jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej neoawangardy. Na nagraniu powtarza znane powiedzenie: „starość nie radość”. I rozkłada ręce. To gest bezradności, pogodzenia się z losem, a może uznania kolejności rzeczy? Po dzieciństwie przychodzi młodość, po młodości dojrzałość, tylko człowiek stary – jak podkreślał św. Augustyn – „nie ma przed sobą kolejnego etapu życia”. W chwili powstania pracy artysta miał 78 lat.

Stajemy się seniorami

Jak przypominają twórcy wystawy, w Polsce żyje ponad 4 tys. ludzi w wieku ponad stu lat. Według danych GUS w 2012 r. 5,5 mln mieszkańców Polski miało 65 lat i więcej. W 2016 r. było to już 6,3 mln osób, przeciętna długość trwania życia...

10472

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Niewątpliwie tak przeważnie wygląda starość ludzi dotkniętych chorobami, genetyczna sklonnoscia do otyłości, nie dbających o swoje ciało, nie uprawiających sportu... Ale przecież jest tez starość inna. Może nie wszędzie, może to dotyczy jedynie dużych miast, niemniej są i to bardzo liczne kobiety po 70-tce bez zmarszczek, szczupłe, ruchliwe, interesujące się wszystkim, przeważnie wciąż jeszcze pracujące. Dotyczy to również mężczyzn, choć nie tak powszechnie jak kobiet. Ćwicza na siłowni, biegają, dbaja o sprawność seksualną etc. Przyznam, ze jestem otoczona takimi właśnie "staruszkami". Może czas, żeby nas w końcu zauwazyc?

https://www.youtube.com/watch?v=8-sk3ma-nHg Cytuję nie dla treści - chociaż to też, bo to jedna z moich ulubionych scen i w dodatku a propos - ale żebyśmy przyjrzeli się modelowemu Czterdziestolatkowi z lat 70. Aktor w rzeczywistości miał wtedy 43 lata. Dzisiaj dano by mu sześćdziesiątkę, nie?

Noooo….:))) Ale to było prawie 50 lat temu, a artyści, literaci i dziennikarze nadal pielęgnują obraz 65-letniego "starca" - otyłego, pomarszczonego i niedołężnego:)))

starość jest tematem tabu??... trzeba mieć chyba mocno rozbujaną wyobraźnię by tak sądzić - ani na poziomie jednostek, ani w wymiarze publicznym tego moim zdaniem nie widać - owszem, istnieje temat powiązany o takim charakterze, to ś m i e r ć

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]