Reklama

Moje dwie ojczyzny

Moje dwie ojczyzny

26.04.2015
Czyta się kilka minut
Michał Handelzalc, Izraelczyk i Polak, krytyk literacki: W wewnętrznych dyskusjach między mną-Polakiem a mną-Żydem jedno jest dla mnie pewne: gdy jeden drugiego bije, to obu boli.
Michał Handelzalc Fot. Karolina Przewrocka
K

KAROLINA PRZEWROCKA: Jak się do Pana zwracać: Michaelu, Michale?
MICHAŁ HANDELZALC: Po pierwsze, mów do mnie per „ty”, jak na Izrael przystało. Z imieniem sprawa się komplikuje. Urodziłem się w Polsce jako Michał, dopiero w Izraelu stałem się Michaelem. Podobny kłopot jest z nazwiskiem: po polsku brzmi Handelzalc. W gazecie pod moimi artykułami piszą „Handelzalts”, żeby było jasne, jak je wymawiać. Ale w paszporcie i innych dokumentach mam polską, oryginalną pisownię nazwiska.

Co ojczyzna, to imię. Która z jego wersji jest Ci najbliższa?
Michał oczywiście. Choć nikt już do mnie się tak nie zwraca. Nazywali mnie Michałem rodzice. Czasem mówi tak jeszcze siostra. To namnożenie imion jest jak namnożenie moich jaźni.

O jaźniach za chwilę, teraz uporządkujmy informacje. Urodziłeś się w Warszawie w 1950 r...

14772

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

i ze mna tak jest. choc mialam inne tlo, wiedzialam zawsze ze jestem zydowka. rodzice zaaklimatyzowali sie dobrze. ale to "rozdwojenie jazni" istnieje u nas wszystkich,emigrantow i ich dzieci. dziekuje, michale. orit.

To takie dziwnie bolące uczucie rozdwojenia.Mam wrażenie ze cechuje ono ludzi myślących. Ludzi będących podzielonymi kulturowo i bardzo wrażliwych.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]