Trzydzieści sekund nad Bugiem

Niedaleko Warszawy powstaje pierwszy obywatelski rezerwat przyrody. Opowieść o nim to przykład naszej walki o klimat. Małej, oddolnej, niewystarczającej. I jedynej, jaką mamy.

Reklama

Trzydzieści sekund nad Bugiem

Trzydzieści sekund nad Bugiem

01.07.2019
Czyta się kilka minut
Niedaleko Warszawy powstaje pierwszy obywatelski rezerwat przyrody. Opowieść o nim to przykład naszej walki o klimat. Małej, oddolnej, niewystarczającej. I jedynej, jaką mamy.
Łukasz Długowski nad Bugiem, okolice wsi Ślężany, czerwiec 2019 r. FILIP KLIMASZEWSKI DLA „TP”
W

W Bugu kąpie się regularnie. Gdy zapytać go o najpiękniejsze wspomnienia znad rzeki, mówi o rzeczach małych. O biwaku na wyspie (przypomina sobie wilcze tropy, które znalazł podczas porannego obchodu). O rodzinie dzików wybiegającej z bagien. O bobrze, który towarzyszył mu podczas spaceru (Łukasz szedł, bóbr płynął wzdłuż). O kluczu łabędzi, który przeleciał mu nad głową (on płynął na plecach, środkiem rzeki, nad nim łabędzie).

– To są drobiazgi – mówi. – Polska przyroda nie jest tak spektakularna jak amerykańska. Nie mamy wielkich kanionów i potężnych ścian skalnych. Ale warto ją chronić.

29 marca 2019 r. Łukasz Długowski zakłada fundację Dziko. Pierwszy w Polsce projekt obywatelskiego rezerwatu przyrody.

Hektary

Powstający rezerwat nad Bugiem to pierwsze takie przedsięwzięcie u nas, ale świat zna podobne przypadki. Najsłynniejszy zainspirował zresztą...

15370

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...no nie, mamy t r z y grupy ludzi - ta trzecia, największa, ma cały ten temat głęboko w 500+

Bardzo mnie ubawiła wypowiedź naszego światłego pana Prezydenta, który uczy się ciągle, : "barka za barką" na Bugu, płynąć mają, jak rozumiem. I to w Polskich stoczniach budowane. - patrz korweta Gawron budowana od lat w polskiej stoczni oraz sławny prom, którego stępka, bez dokumentacji technicznej, święcona była na pochylni Polskiej stoczni i tkwi tam, także od lat (chyba, ze zajęli się nią złomiarze). No, ale czegóż wymagać od Pana Prezydenta który uczy się pilnie, i już nawet decyduje co zgodne jest a co nie z Konstytucją.

komentować wypowiedzi ewidentnego p a j a c a

No cóż, mamy czas pajaców. I u nas i za oceanem. Widać, taki klimat.

ale pociecha ;)

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]