Ostatnie tabu

Joanna Ostrowska: Cały czas to słyszałam: że „Polek tam nie było”. To przykład czyszczenia pamięci, bo oczywiście również Polki tam były.

Reklama

Ostatnie tabu

Ostatnie tabu

01.07.2019
Czyta się kilka minut
Joanna Ostrowska: Cały czas to słyszałam: że „Polek tam nie było”. To przykład czyszczenia pamięci, bo oczywiście również Polki tam były.
Joanna Ostrowska WITOLD ORSKI
P

PATRYCJA BUKALSKA: Twoja książka „Przemilczane” wywołała w Polsce dyskusję wokół tematu, który po 1945 r. był traktowany jak społeczne tabu. Co w tej dyskusji najbardziej Cię zaskoczyło?

JOANNA OSTROWSKA: Zaskoczyły mnie reakcje czytelników. Mnóstwo ludzi kontaktuje się ze mną, żeby opowiedzieć swoje historie rodzinne. To właściwie gotowy materiał do drugiego wydania „Przemilczanych” i bardzo dla mnie ważny, ponieważ wielkim problemem było dotarcie do świadków albo ich potomków. Jest to także potwierdzenie, że wbrew powszechnej opinii historia przemocy seksualnej podczas II wojny światowej przetrwała w pamięci bliskich. Tym większą mam nadzieję, że moja książka przyczyni się do odzyskania historii tych zapomnianych ofiar narodowego socjalizmu, która w polskiej pamięci zbiorowej – w przestrzeni publicznej – dotąd praktycznie nie istniała. Dlatego moja kolejna...

20446

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

W ogóle ciekawym pod względem badawczym zjawiskiem wojennym jest wstyd, który jest wspomniany w rozmowie. Wstyd towarzyszył wielu - zarówno kobietom, jak i mężczyznom - którzy poddawani byli badaniom, pseudobadaniom medycznym o charakterze rasowym. Badania takie prowadzono w różnych obozach np. przesiedleńczych, ale także podczas "rasowych inwentaryzacji" ludności, np. w Wielkopolsce. Częstym komponentem tych badań była konieczność rozebrania się oraz, oczywiście, poddanie się badaniu, polegającym np. na zbieraniu pomiarów za pomocą różnej aparatury. Niekiedy przy lekturze wspomnień, rozmów ze świadkami, pojawia się ten wstyd. Ale jest on mocno wyparty. Co też utrudnia zrozumienie tej wojennej traumy.

"Ciekawy pod względem badawczym", czyli nieoczywisty, intrygujący, niezrozumiały bez naukowych wyjaśnień. To o wstydzie odczuwanym przez dorosłych ludzi, zmuszanych groźbą i siłą do obnażania się w obecności obcych osób i znoszenia pomiarów, czyli grzebania sobie w miejscach intymnych za pomocą jakichś przyrządów (chyba po to kazano im się rozbierać?). Bywa, że komuś utrudnia życie paniczny lęk przed (przypuśćmy) drzwiami pomalowanymi na zielono. Czasem udaje się w trakcie psychoterapii wydobyć na powierzchnię zepchnięte w podświadomość wspomnienie, które jest właściwym źródłem tego lęku, i w ten sposób uwolnić pacjenta od problemu. Ale ofiary dociekliwości nazistowskich badaczy nie potrzebują kolejnych badaczy dla zrozumienia swojej traumy. Komu niby utrudnia się zrozumienie i czego właściwie?

Nawet jeśli był w niektórych przypadkach wybór,a kobiety były często alkoholiczkami to nadal były ofiarami wojny i nikt żyjąc w XXI w. nie ma prawa ich oceniać.Zwłaszcza,że zapłaciły za to wysoką cenę [pewnie po pojęciu decyzji trudno było się wycofać].Poza tym pomagały przetrwać współwięźniom płci męskiej[psychika była tam równie ważna jak kondycja fizyczna]

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]