Reklama

Cichosza

Cichosza

10.06.2019
Czyta się kilka minut
Kiedy zaczynam pisać ten felieton przy stole w kuchni mojego mieszkania, słyszę, jak na podwórko sąsiedniego domu, gdzie znajduje się przedszkole, do którego chodzą moje dzieci, wypuszczono całą trzódkę na wybieg przed porą obiadową.
M

Mam wrażenie, że w tej kakofonii dźwięków dobiegających zza okna jestem w stanie rozpoznać jakże dobrze znany mi wrzask mojej osobistej dwójeczki, ale możliwe, że tak jak w nocy wszystkie koty są czarne, tak na podwórku wszystkie dzieci drą się podobnie i tym razem to jednak nie moje ryczą jak opętane.

Niemniej pośród innych charakterystycznych dla tej okolicy dźwięków – samochodów, stojących przez długie kwadranse na włączonym silniku, bo właściciele chłodzą się w ich wnętrzach, soczystej mowy ojczystej panów robotników od miesiąca pracujących na rusztowaniu nieopodal, porozumiewających się wyłącznie za pomocą wrzasków, syren karetek pobliskiego pogotowia, cięcia piłą do granitu bloków odpowiedniej długości, które mają służyć panom z rusztowań do wykończenia remontu, szczekania unisono wszystkich kamienicznych psów zostawionych przez zmuszonych udać się do pracy właścicieli,...

5144

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Mieszkam na wsi i tu wcale nie lepiej. Do szału doprowadzają mnie kosy spalinowe, na które nie ma żadnych norm, disco polo albo techno puszczane godzinami na maxa; młody sąsiad może je sobie puszczać byle nie po 22., a po zwróceniu mu uwagi puszcza chętniej i głośniej. Odpowiednie towarzystwa i organizacje walczące z hałasem owszem wywalczyły ekrany wokół dróg, ale tam chodziło o wielkie pieniądze. Drugie zaśmiecanie przestrzeni, na które nikt nie zwraca uwagi, to zaśmiecanie światłem, uboczny skutek samorządności. Każdy radny gminny za punkt honoru stawia sobie zbudowanie oświetlenia drogi, przy której mieszka, choćby przy kilometrowej drodze stały tylko 3 domy.

Kultura, kultura szanowna Pani. Wrzaski, krzyki na osiedlach to norma zwłaszcza w małych miejscowościach. Stanie taki pod blokiem i głośno rozprawia pomimo, że jest godz. 24. Ryk motoru przejeżdżającego krętymi uliczkami osiedla o każdej porze dnia i nocy kierowanego przez zakompleksionego osobnika chcącego zaimponować, itd. itp. Brak ciszy to temat rzeka i jeden z tych tematów, które wynikają z braku kultury osobistej i zbiorowej. Dziękuję za Pani artykuł. Pozdrawiam.

Wrzaski rozbawionej dzieciarni, która chyba rzeczywiście już nie umie komunikować się inaczej, nawoływania matek ww., które muszą przedrzeć się przez wrzaski, gadające deskorolki i grające rowerki, permanentne remonty i przebudowy wszystkiego z cięciem kafelków, rurek, kostki brukowej itp., motorki dostawców pizzy, motory młodych gniewnych, drifterzy na okolicznych rondach, kosiarki, podkaszarki i dmuchawy, nocne rodaków i rodaczek rozmowy - wszystko to wśród osiedli tworzących współczesną wersję podwórek-studni - ponadto syreny pojazdów uprzywilejowanych i udających uprzywilejowane, tzw. muzyka w sklepach i szoferkach autobusów miejskich, w tychże autobusach konwersacje telefoniczne i osobiste na każdy temat i nad każdą głową... Dziękuję bardzo za podjęcie tematu i serdecznie pozdrawiam.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]