Reklama

Czas, by zmartwychwstać

Czas, by zmartwychwstać

09.08.2015
Czyta się kilka minut
„Nigdy nie będę szczęśliwy, ze mną zmarnujesz sobie życie” – mówi do niej. Ona płacze. Jak być z kimś, kto chce poświęcać się za świat? „Jeśli z nim zerwę, powiedzą, że nie jestem patriotką”.
W strefie operacji antyterrorystycznej, okolice Doniecka, Ukraina Fot. Ukrafoto / EAST NEWS
N

Na wojnę Wiktor poszedł od razu po Majdanie, wiosną 2014 r. Za nim ruszło czterech jego przyjaciół, którym zaimponowało, że on zgłosił się na ochotnika.

Czterech przyjaciół, trzy pogrzeby. Trzech zginęło w pierwszych miesiącach. Czwarty został ciężko ranny w walkach na lotnisku w Doniecku.

– Nie mogłem ich ochronić – mówi i patrzy gdzieś w dal.
Pali papierosa i gasi go w dłoni. Skóra rąk jest twarda, popękana. – To od strzelania z karabinu maszynowego bez rękawiczek taktycznych – tłumaczy.

Dużo strzelał przez ostatnie półtora roku. – Sławiańsk, Wołnowacha, Krasnohorliwka, Popasna, Piski, Iłowajsk, lotnisko w Doniecku – wymienia beznamiętnie.

To prawie wszystkie najważniejsze punkty ukraińskiej linii obrony w Donbasie. Komuś mogłoby wydać się imponujące, że jeden człowiek walczył w tak wielu miejscach.

Macha na to ręką. – A ty co? Warszawa,...

10105

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

że dzieje się to tak blisko nas i sypiamy spokojnie. Nie do wiary. Wojna to coś co przydarza się człowiekowi z głupoty, nie ma nic bardziej bezsensownego jak utrata życia w jakiejś tam wojnie, a gdzie indziej życie się toczy jakby nigdy nic. Ucieczka jest jedynym wyjściem , żadna ofiara, męczeństwo, absolutnie...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]