Reklama

Zmarła najstarsza zakonnica w Polsce

Zmarła najstarsza zakonnica w Polsce

15.05.2019
Czyta się kilka minut
Dzisiaj w nocy o godz. 0.20 w domu zakonnym michalitek w Miejscu Piastowym k. Krosna zmarła siostra Gabriela Helena Sporniak, prawdopodobnie najstarsza zakonnica w Polsce – 17 czerwca obchodziłaby 108. urodziny.
U

Urodziła się 17 czerwca 1911 r. w Równem k. Krosna. W 2016 r. świętowała 100. rocznicę pobytu w Zgromadzeniu Sióstr św. Michała Archanioła i 85. rocznicę ślubów zakonnych. Jako pięcioletnia dziewczynka zastała oddana do ochronki prowadzonej przez „panny od księdza Markowskiego”, jak wówczas nazywano pierwsze michalitki – jej matka zmarła na „hiszpankę”, a ojciec przebywał w rosyjskiej niewoli. W zakonie najpierw była kwestorką, potem kierowała ochronką w Skaryszewie, była także przełożoną domu i kierowniczką Domu Dziecka w Radomiu. Przez wiele lat pracowała jako hafciarka szat liturgicznych – haftowała stuły jeszcze jako ponad stuletnia zakonnica. Była ostatnim świadkiem życia Matki Anny Kaworek, współzałożycielki zgromadzenia. Znana była z pogodnego charakteru, swoim optymizmem przyciągała ludzi. Jej pogrzeb rozpocznie się mszą sprawowaną w bazylice michalitów w Miejscu Piastowym 18 maja o godzinie 11.00.

Przypominamy przeprowadzoną z nią w 2016 r. rozmowę, podczas której mówiła: "Czasami myślę o tej drabinie Jakuba. Podobno jest bardzo wysoka. Pytam więc księdza, jak się po niej wspiąć, ale on tylko się uśmiecha." a także jej portret >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Mam nadzieje, że siostra po tej wielkiej tułaczce po tym świecie dotarła do Domu Ojca . Świeć Panie nad jej duszą. ====> https://www.youtube.com/watch?v=cuEJ_NQzFaU

I chciałem podziękować siostrze za tą ciekawą posługę. Bo nawet ja wiele o niej słyszałem. Mam nadzieje, że w tym świecie była prawdziwym światłem nadziei jakim jest Chrystus. I mam nadzieje że teraz stoi przed Bogiem i się uśmiecha. I że droga jaką wybrała była prawdziwa, szczera. Dziękuje siostro !!!! ====> https://www.youtube.com/watch?v=ogea_yHqrh8

Słowa Ewangelii według świętego Jana Jezus powiedział do swoich uczniów: «Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę». Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?» Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie».
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]