Reklama

Nowa wojna futbolowa

Nowa wojna futbolowa

w cyklu STRONA ŚWIATA
04.05.2019
Czyta się kilka minut
Niemożliwa do poskromienia chęć zysku i wszechwładza szefów światowej federacji piłkarskiej FIFA sprawiły, że nie mogąc pomieścić wielkich igrzysk w państwie-mieście Katarze, chcą je urządzić także w równie bogatym Kuwejcie.
Mężczyźni pozują w specjalnym pawilonie, który ma zapraszać na Mistrzostwa Świata w Katarze w 2022 roku. Moskwa, 12 lipca 2018 r. / Fot. Maxim ZMEYEV / AFP / EAST NEWS
Mężczyźni pozują w specjalnym pawilonie, który ma zapraszać na Mistrzostwa Świata w Katarze w 2022 roku. Moskwa, 12 lipca 2018 r. / Fot. Maxim ZMEYEV / AFP/EAST NEWS
M

Miraż niewyobrażalnych zysków sprawił, że przed dziesięcioma laty szefowie FIFA podjęli jedną z najbardziej ryzykownych decyzji. Postanowili, że finałowy turniej o futbolowe mistrzostwo świata po raz pierwszy w historii odbędzie się w kraju muzułmańskim, na arabskim Bliskim Wschodzie, w Katarze, najbogatszym państwie na Ziemi. Z powodu panujących na Półwyspie Arabskim upałów (latem temperatury dochodzą do 50 stopni Celsjusza) postanowiono też, że finałowy turniej odbędzie się po raz pierwszy nie jak zwykle na początku europejskiego lata, ale na początku europejskiej zimy, na przełomie listopada i grudnia, kiedy słońce nad Arabią świeci najsłabiej.

Przeniesienie finałowego turnieju z lata na zimę wymusiło rewolucję w ustalonym od lat kalendarzu piłkarskich rozgrywek w futbolowej twierdzy, Europie. Niezadowoleni szefowie piłkarskich klubów oburzali się na samowolę szefów FIFA....

14741

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nie neguję tego artykułu. Cieszą mnie wątki sportowe poruszane w "TP" ale stajnię Augiasza należy zacząć oczyszczać od krajowego podwórka. Jeśli Prezes Boniek przeprasza Lechią za sędziego Stefańskiego plus VAR i tym samym wypaczenie mistrzostwa Polski to o czym "mówimy"??? Piszę to jako kibic Lecha Poznań i Jaroty Jarocin.

Drobne sprostowanie do artykułu - mistrzostwa świata na Półwyspie Arabskim będą miały miejsce nie w 2020, lecz 2022 roku.

Dziękuję za zwrócenie na to uwagi, pomyłkę poprawiliśmy.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]