Teraz albo nigdy

Kiedyś wydawała mi się paradoksem, dziś – z każdą Wielkanocą mocniej – dostrzegam absolutną konieczność Wielkiej Soboty.

Reklama

Teraz albo nigdy

Teraz albo nigdy

15.04.2019
Czyta się kilka minut
Kiedyś wydawała mi się paradoksem, dziś – z każdą Wielkanocą mocniej – dostrzegam absolutną konieczność Wielkiej Soboty.
Andrea Mantegna „Zstąpienie Chrystusa do piekieł” (1468), National Gallery w Londynie WIKIPEDIA
M

Mój kierownik duchowy, zawsze gdy piekliłem się przed nim, że któraś z moich płomiennych próśb nie została jeszcze przez Najwyższą Instancję spełniona, zwykł gasić niecierpliwość refleksją, że przecież Pan Jezus – choć pewnie mógł od razu – zmartwychwstał dopiero trzeciego dnia po śmierci.

Oczywiście nie mamy pojęcia, kiedy faktycznie wyszedł z grobu, w ogóle od momentu, gdy świat go zabił, Jezus bardzo precyzyjnie wymyka się – praktycznie aż do swojego wniebowstąpienia – właściwej owemu światu kronikarskiej ciekawości. Nie interesuje go satysfakcja, którą bez wątpienia dałby swoim uczniom, wybrawszy się do Piłata i Sanhedrynu i pokazawszy im – rzecz jasna wyłącznie po to, aby „dać świadectwo prawdzie” – jakiś gest Kozakiewicza.

Nie organizuje warsztatów z HR i PR dla tych, którzy za chwilę staną się filarami Kościoła. Nie realizuje zaprawionego triumfem planu, a cały...

17917

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"A była godzina trzecia, gdy go ukrzyżowali." Trzecia czyli dziewiąta CET. A teraz J 19,14: "Był to dzień przygotowania Paschy, około godziny szóstej". Szósta czyli 12 CET. Czy da się jakoś pogodzić te Ewangelie?

To poproszę po jednej nutce. Na siebie zresztą. I proszę o zaznaczenie odpowiedzi: Elvis Presley, It's Now or Never. Ostatecznie :))

W trakcie wzity admina biskupów z Dominikany w 2015 papież Franciszek powiedział o Drodze Neokatechumanalnej m.in. "Droga Neokatechumenalna przywróciła w Kościele Noc Paschalną, która jest centrum życia chrześcijańskiego." http://diecezja.elblag.pl/home/show/papie-franciszek-o-niezwykoci-drogi-neokatechumenalnej/ Bracia z drogi gromadzą się w nocy pomiędzy Wielką Sobotą a Wielkanocą gromadzą się na całonocnej Liturgii Paschalnej, wzorując się na pokoleniach pierwszych chrześcijan. https://ekai.pl/wigilia-paschalna-we-wspolnotach-neokatechumenalnych/ Ja sam poraz drugii z rzędu uczestniczyłem w takiej liturgii jest naprawdę piękna.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]