Reklama

Pierwsza przegrana sułtana zwycięzcy

Pierwsza przegrana sułtana zwycięzcy

w cyklu STRONA ŚWIATA
02.04.2019
Czyta się kilka minut
Recep Tayyip Erdoğan, władający Turcją niepodzielnie od piętnastu lat, poniósł pierwszą porażkę – przegrał wybory samorządowe. I przegrał w dodatku w stołecznej Ankarze i Stambule, gdzie zaczynał swój triumfalny marsz po władzę.
Plakat wyborczy Recepa Tayyipa Erdoğana, Ankara, 31 marca 2019 r. / FOT. Ali Unal /AP/Associated Press/East News
Plakat wyborczy Recepa Tayyipa Erdoğana, Ankara, 31 marca 2019 r. / FOT. Ali Unal /AP/Associated Press/East News
C

Choć oficjalnych i ostatecznych wyników niedzielnych wyborów burmistrzów i radnych jeszcze nie ogłoszono, a wiele z nich zostanie zapewne zaskarżonych, sam Erdoğan przyznał, że jego partii „przytrafiło się wiele porażek”. Według wstępnych wyników jego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju przegrała wybory w co najmniej dziewięciu z dwunastu największych miast ponad 80-milionowej Turcji. Po raz pierwszy w tym stuleciu straciła władzę w stołecznej Ankarze. Przegrała w Izmirze, trzecim największym mieście kraju, w śródziemnomorskich Mersinie, Antalyi i Adanie, a wygląda na to, że także w 15-milionowym Stambule, tureckiej metropolii. Gdyby wstępne wyniki się potwierdziły, cała zachodnia i południowa Turcja, prowincje położone na wybrzeżach mórz Egejskiego i Śródziemnego, a także zamieszkane przez Kurdów wilajety na południowym wschodzie znalazłyby się pod rządami przeciwników Erdoğana....

11648

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Młodzi, zwłaszcza z miast, szukają wzorów raczej na Zachodzie niż w Azji Środkowej,.." Warto byc ostroznym z przepowiedniami. Nie wiem, gdzie szukaja wzorcow mlodzi ludzie w Turcji, jest jednak rowniez niewiadomym jakie wnioski z tych poszukiwan moga wyciagnac. Dobrym przykladem moze byc Iran, gdy po latach wladzy szacha i latach spedzonych przez mlodziez na zachodnich uniwersytetach, spoleczenstwo, w tym ludzie mlodzi , wybralo model republiki islamskiej. Partia Erdogana mogla przegrac w wyborach lokalnych, moze byc to zapowiedz przegranej Erdogana w wyborach prezydenckich ale kierunek w jakim bedzie zmierzac Turcja po tych porzegranych nie jest oczywisty.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]