Człowiek z talentu

Mieczysław „Mietal” Gryza wdrapał się na most i wtopił brylant w jego metalową konstrukcję. Jako pierwszy człowiek w historii świata zaręczył się z mostem. – Jestem z nim po słowie. Nie mogę go...

Reklama

Człowiek z talentu

Człowiek z talentu

25.03.2019
Czyta się kilka minut
Mieczysław „Mietal” Gryza wdrapał się na most i wtopił brylant w jego metalową konstrukcję. Jako pierwszy człowiek w historii świata zaręczył się z mostem. – Jestem z nim po słowie. Nie mogę go porzucić – mówił.
Mieczysław „Mietal” Gryza w swojej pracowni, 2012 r.
Mieczysław „Mietal” Gryza w swojej pracowni, 2012 r.
Z

Z zawodu jest metaloplastykiem i złotnikiem, tworzy biżuterię w swojej pracowni przy ul. Półwiejskiej. W rękach ma dar zmieniania rzeczy powszednich w niezwykłe. Już drzwi wejściowe do jego mieszkania są dziełem sztuki. Witraże, wykonane przez znajomą pastelistkę, są wariacją na temat tego, co widać za drzwiami. Wizytówka została „wypalona na skórze jak piętno”.

Dziełem jest przedsionek. Pod nogami kamienne kostki, które Mietal zbierał z ulic Poznania. Przed wchodzącym duże szklane drzwi, które błyszczą od wydobywającego się z podłogi oświetlenia. I oświetlenie nie jest przypadkowe: to tak naprawdę ministudzienka, która służy zamiast wycieraczki na buty.

Dziełem jest tablica edukacyjno-rozrywkowa dla dwuletniej córeczki, misterna konstrukcja stworzona na drewnianej płycie. Córeczka ma do dyspozycji m.in. linkę, którą przeciąga się przez dwa otwory, na poczekaniu...

18103

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

I niesamowity reportaż... Wielka szkoda że odszedł. Dziękuję za ten tekst i za prace tego artysty.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]