Reklama

Zmienna jak stolica

Zmienna jak stolica

w cyklu STRONA ŚWIATA
26.03.2019
Czyta się kilka minut
Akmoła, Akmolińsk, Celinograd, Astana, Nur-Sułtan... Nie ma chyba na świecie miasta, które zmieniałoby częściej swoją nazwę.
Astana / Nur-Sułtan, marzec 2019 r. / Fot. Iliya Pitalev / Sputnik / East News
Astana / Nur-Sułtan, marzec 2019 r. / Fot. Iliya Pitalev / Sputnik / East News
W

W sobotę, 23 marca, kazachska stolica Astana oficjalnie zmieniła nazwę na Nur-Sułtan. Tego dnia tymczasowy prezydent kraju Kassym-Żomart Tokajew podpisał stosowny dekret, ale decyzję w sprawie przemianowania miasta podjął trzy dni wcześniej i powiadomił o niej naród w swoim pierwszym prezydenckim przemówieniu. Wygłosił je nazajutrz po niespodziewanej abdykacji panującego od 30 lat prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, jedynego przywódcy, jakiego mieli Kazachowie, odkąd w 1991 r. ogłosili niepodległość swojego państwa. Tokajew, wyznaczony przez starego prezydenta na następcę, w przypływie wdzięczności (złośliwcy twierdzą, że z wyuczonej usłużności i chęci przypodobania się władcy) ogłosił, że dla uznania zasług założyciela kazachskiego państwa stolica nosić będzie odtąd jego imię.


Czytaj także: Wyjść po...

11572

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

z Kazachstanu i Nazarbajewa w tym tekście - a jednak to oni mają Dubaj i Las Vegas, supernowoczesną stolicę, dobre perspektywy na przyszłość itede - owszem, także dzięki ropie, ale bez żadnej Unii, którą by jednocześnie opluwali i u niej żebrać musieli - my zaś mamy orliki i bogato złocone ołtarze kościołów w każdej wiosce, karlejące społeczeństwo PODZIAŁ PLUS oraz satrapię partyjniacką na pewno potężniejszą niż ichnia - no i co z tego, że zmienił nazwę miasta? w Polsce rządzący zmieniają HISTORIĘ na naszych oczach, biskupi Ewangelię, a Kazachowie to mają głęboko w de - i taka jest różnica między tymi narodami, proszę Państwa

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]