Reklama

Egzorcyzm to nie ósmy sakrament

Egzorcyzm to nie ósmy sakrament

18.03.2019
Czyta się kilka minut
Ostatnie obrady Episkopatu zdominowała kwestia raportu na temat pedofilii w polskim Kościele, ale w jego cieniu został przedstawiony ważny postulat dotyczący sprawowania egzorcyzmów oraz modlitwy o uwolnienie.
K

Komisja Nauki Wiary KEP przygotowuje notę dla egzorcystów, która szczegółowo będzie wskazywać, „co egzorcyście wolno, a czego nie wolno”. Niektórzy z nich dopuszczają się bowiem poważnych nadużyć, traktując ten obrzęd jak ósmy sakrament, a modlitwę uwolnienia jak zaklęcie. Nota będzie nakładać na każdego egzorcystę obowiązek wykluczenia najpierw zaburzeń psychicznych czy zaburzeń osobowości na podstawie diagnozy psychiatry i/lub psychologa, a więc nie pozwala egzorcystom na samodzielne działanie w imieniu Kościoła. Uściśleniu zostaną również poddane warunki prowadzenia modlitwy o uwolnienie, co w sumie powinno wyeliminować zjawisko „turystyki egzorcystycznej”. Powołany też zostanie w Katowicach ogólnopolski ośrodek formacji dla egzorcystów.

Ponadto Komisja proponuje, aby w każdej diecezji powstały zespoły psychiatrów i psychologów, które współpracowałyby z egzorcystami w celu przeprowadzenia diagnozy różnicującej i udzielenia właściwego wsparcia osobom szukającym pomocy, a niepotrafiącym zrozumieć natury swoich problemów. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor psychologii. Prorektor Akademii „Ignatianum” w Krakowie, gdzie jest także adiunktem w Instytucie Psychologii. Członek redakcji „...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

A co z ofiarami wszelkiej maści egzorcystów i specjalistów od uzdrawiania, które, tak jak ofiary pedofili, nadal zmagają się ze skutkami ich poczynań? czy załatwi je się tak samo jak ofiary zboczeńców, bez słowa przepraszam? I znowu będzie się mówić, że to nie my, to oni?

Ponieważ miałam poważne obawy o trwałość małżeństwa mojego syna, zwierzyłam się z kłopotów przyjaciołom. Jedna z moich znajomych, doktor historii sztuki (studiowała i doktoryzowała się na KUL-u) poleciła mi modlitwy na youtubie za utrzymanie małżeństwa. Nie chcę podawać linku, żeby nie upowszechniać tych bredni, niemniej słuchając tych heretyckich wypędzen demonów z wiarołomnego małzonka scierpla mi skóra

Egzorcyzm to ujęta w określone ramy i zasady posługa kapłana. Tu nie ma miejsca na jakieś cyrki. A tzw świeccy egzorcyści msnipulujący ludźmi nie są w ogóle katolikami, więc Kościół może przed nimi.tylko przestrzegać.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]