Reklama

Ryzyko nowego

Ryzyko nowego

11.03.2019
Czyta się kilka minut
ĆWICZENIA WIELKOPOSTNE | Balansujemy pomiędzy poczuciem bezpieczeństwa dawanym poprzez to, co znane, a wezwaniem Ducha, który wybija nas ze stagnacji.
Marco Basaiti, Powołanie synów Zebedeusza, 1510 r. GETTY IMAGES
D

Drogi Czytelniku, przez najbliższe pięć tygodni Wielkiego Postu będziemy rozważać fragment Ewangelii św. Jana. Po każdej części zaproponujemy praktykę – działanie, które, mamy nadzieję, pomoże Ci pogłębić spotkanie z tym pięknym tekstem. Pogrubioną czcionką zaznaczamy zdanie, nad którym dzisiaj chcemy się skupić.

„DWAJ UCZNIOWIE (...) POSZLI ZA JEZUSEM. Jezus zaś odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: »Czego szukacie?«. Oni powiedzieli do Niego: »Rabbi! – to znaczy: Nauczycielu – gdzie mieszkasz?«. Odpowiedział im: »Chodźcie, a zobaczycie«. Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego” (J 1, 37-39).

Musiało być coś niezwykłego w tym spotkaniu... Dotychczasowy mistrz, św. Jan Chrzciciel, na widok przechodzącego Jezusa mówi do swych uczniów: „Oto Baranek Boży” i dwóch mężczyzn, bez chwili wahania, decyduje...

5088

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

od inwentaryzacji [i to pod hasłem 'rozwoju życia duchowego!...] ceremonii i rytuałów - a to przez nie m. in. podpadli Jezusowi faryzeusze - poczekamy na ciąg dalszy wielkopostnej ewangelizacji

Ale w tej "inwentaryzacji" "ceremonii i rytuałów" przecież ma chodzić o odwagę ich zakwestionowania, krytycznego podejścia do nich... Pan czytał ten sam tekst?

wypisz swoje aktualne "praktyki religijne" i zastanów się, czy czegoś nie zmienić albo dodać nowe - cóż tu interpretować?... inwentaryzacja jak na dłoni, odwaga odwagą - ale o to chodziło Jezusowi? tego nauczał??... bo ja, proszę Pana, z Ewangelii to przede wszystkim zapamiętałem i rozumiem miłuj bliźniego, nakarm głodnego, nadstaw policzek, rozdaj ubogim - te zalecenia uważam winny być powtarzane i inwentaryzowane jeśli już trzeba, a nie "zwyczaje modlitewne, posty, rekolekcje, środowisko religijne" - krótko mówiąc kościół celebrujący, religijność rytualna, przegadana i przemodlona to według mnie nic innego jak miód dla kapłanów i jego ersatz dla ego owieczek

Czy ten artykul to w ramach wielkopostnego umartwiania sie, moze to przyklad na to, ze zawsze mozna zepsuc Ewangielie jesli sie ja podleje dydaktyczno-moralizatorskim zapaszkiem niestrawnym nawet dla wczesnych nastolatkow. Czy do nazwania sie “rekolekcjonisa” wystarczy dowolny zawod wyuczony, dlugi staz malzenski I posiadanie czworga dzieci? Nie mam czworga dzieci ale mam duzo dluzszy staz malzenski, czy ja tez moge?

Dziękuję, czekam na ciąg dalszy...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]