Reklama

Watykański szczyt o pedofilii: potrzeba konkretów

Watykański szczyt o pedofilii: potrzeba konkretów

21.02.2019
Czyta się kilka minut
„Lud Boży na nas patrzy. I oczekuje konkretnych i skutecznych działań, a nie kolejnych słów pełnych oburzenia, łatwych i oczywistych" - powiedział papież Franciszek rozpoczynając trzydniowy „szczyt” w sprawie pedofilii w Kościele.
Papież Franciszek i o. Federico Lombardi, moderator szczytu, 21 lutego 2019 r. / Fot. Vincenzo PINTO / AFP / EAST NEWS
Papież Franciszek i o. Federico Lombardi, moderator szczytu, 21 lutego 2019 r. / Fot. Vincenzo PINTO / AFP / EAST NEWS
N

Na zaproszenie Franciszka do Watykanu przyjechali przewodniczący episkopatów (lub ich reprezentanci), zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich, przełożeni generalni zakonów żeńskich i męskich, prefekci i kardynałowie Kurii Rzymskiej. W sumie 190 osób. Plan każdego dnia przewiduje prelekcje, pracę w grupach, modlitwę i wysłuchanie świadectw ofiar przemocy seksualnej księży (nagrania wideo). 

Cel spotkania najkrócej opisał sam papież dwa tygodnie temu, pytany przez dziennikarzy na pokładzie samolotu, w drodze powrotnej z Panamy. Można sprowadzić go do trzech założeń: żeby biskupi lepiej zrozumieli, co powinni robić; żeby poznali procedury i wiedzieli, jakie działania należy wprowadzić na każdym poziomie - diecezji, metropolii, konferencji episkopatu, Watykanu; żeby poczuli się odpowiedzialni za dramat i cierpienie ofiar. I ująć w trzech hasłach: odpowiedzialność, kolegialność i transparentność.

 

Dzień pierwszy - 21 postulatów Franciszka

Dzień pierwszy szczytu rozpoczął się odczytaniem słów jednej z ofiar seksualnych nadużyć księży: „Nikt mnie nie wysłuchał: ani rodzice, ani przyjaciele, ani kościelna władza. Dlaczego nawet Bóg mnie nie wysłuchał?”. O konieczności usłyszenia - które jest pierwszym krokiem w mierzeniu się z problemem - mówił abp Scicluna. Jego wystąpienie było niemal praktycznym poradnikiem dla biskupów i przełożonych zakonnych. Sekretarz Kongregacji Doktryny Wiary przypomniał, że każda diecezja i zakon musi wyznaczyć osobę, której zadaniem będzie wysłuchanie ofiar i ich bliskich oraz oficjalne przyjęcie skargi i przekazanie jej do wstępnego rozpoznania. Osoba taka musi być dostępna dla każdego zainteresowanego, jej dane kontaktowe powiny być upublicznione. Scicluna poinformował też o kolejnych etapach procesu kanonicznego (prowadzony niezależnie od świeckiego procesu karnego) i konieczności respektowania wyroków sądów powszechnych - nawet jeśli ich ustalenia są odmienne od wyniku procesu kanonicznego - w takich kwestiach, jak nałożenie kary na sprawcę czy przyznanie odszkodowania ofierze.


Czytaj także: Nadchodzi wielki audyt - abp Charles Scicluna w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym"


Zebrani wysłuchali też świadectw (zarejestrowanych na wideo) pięciu ofiar nadużyć seksualnych księży, z różnych kontynentów. Był wśród nich zakonnik z „jednego krajów Europy Wschodniej”, molestowany w dzieciństwie przez księdza w rodzinnej parafii. Gdy po latach zdecydował się opowiedzieć o swych traumatycznych przeżyciach, został zignorowany zarówno przez biskupa, jak i nuncjusza papieskiego w swym kraju.

Zaskoczeniem było - jako że nie przewidywał tego program - „21 punktów do refleksji”, które papież Franciszek przekazał uczestnikom przed rozpoczęciem pracy w grupach. To lista konkretnych propozycji - od zmian w prawie kanonicznym, np. podniesienia do 17 lat minimalnego wieku zawarcia małżeństwa (wciąż obowiązuje wiek 14 lat dla kobiet i 16 dla mężczyzn, choć wiele episkopatów krajowych ustaliło własne, dostosowane do prawa świeckiego, normy w tej sprawie), po opracowanie szczegółowych „kodeksów zachowania księży i zakonników”. Papież postuluje też ustalenie procedur postępowania w przypadku oskarżeń pod adresem biskupów, przeprowadzanie okresowych kontroli obowiązujących norm, przejrzystość przy przenoszeniu księży do innej parafii (albo kleryków do innego seminarium duchownego). Chciałby też zakazać publikowania nazwisk księży oskarżanych o pedofilię przed zakończeniem wstępnego postępowania, czyli przed uwiarygodnieniem się zarzutów a także wprowadzić obowiązkowe badania psychologiczne dla kandydatów do kapłaństwa i zakonu.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

http://nielekajciesie.org.pl/wp-content/uploads/2019/02/Report_POLISH.pdf

♝ Kazimierz Nycz ♝ Ignacy Jeż ♝ Sławoj Leszek Głódź ♝ Tadeusz Gocłowski ♝ Marian Gołębiewski ♝ Jan Tyrawa ♝ Henryk Gulbinowicz ♝ Józef Górzyński ♝ Wojciech Ziemba ♝ Edmund Piszcz ♝ Henryk Hoser ♝ Marek Jędraszewski ♝ Józef Paetz ♝ Józef Michalik ♝ Andrzej Dziuba ♝ Alojzy Orszulik ♝ Jacek Jezierski ♝ Jan Wątroba ♝ Zygmunt Kamiński ♝ Stanisław Stefanek ♝ Marian Przykucki ♝ Stanisław Wielgus ♝ Andrzej Suski ♝ Andrzej Czaja
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]