Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Nadchodzi wielki audyt

Nadchodzi wielki audyt

18.02.2019
Czyta się kilka minut
ABP CHARLES SCICLUNA: Spodziewam się, że na spotkaniu papieża z przewodniczącymi episkopatów dojdzie do powołania jednostek specjalnych – takich watykańskich task force – które będą sprawdzać stosowanie przyjętych zasad dotyczących pedofilii.
Abp Charles Scicluna, Santiago, Chile, czerwiec 2018 r. ESTEBAN FELIX / AFP / EAST NEWS
E

EDWARD AUGUSTYN: Za kilka dni rozpoczyna się spotkanie papieża z przewodniczącymi wszystkich episkopatów poświęcone problemowi pedofilii w Kościele. Czy możliwe jest opracowanie jednakowych na całym świecie standardów postępowania w tej sprawie?

ABP CHARLES SCICLUNA: Istnieją takie standardy. To te, które wywodzą się z prawa Bożego. Ono jest nienegocjowalne. Wykorzystywanie seksualne nieletnich jest gwałceniem Bożego prawa. Normy tego prawa, prawa naturalnego, ukazują rangę tematu, o którym rozmawiamy.

Natomiast jeśli chodzi o sposób postępowania w takich przypadkach, to również mamy uniwersalne reguły, które da się stosować wszędzie. To przede wszystkim obowiązek zbadania sprawy i skierowania jej do Kongregacji Nauki Wiary.

Oczywiście szczegółowe rozwiązania mogą być różne w konkretnych krajach, gdzie spotykamy się z odmiennymi kulturami i...

19204

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Przeczytałem i coś mi tu nie pasuje, Abp. Prowadził sprawę Degollado której łeb ukręcił JP II, a mimo to w tekście kilkakrotnie powołuje się na św, JP II Wielkiego, będącego jakoby autorytetem w sprawach nadużyć. Zupełnie nie jestem zainteresowany krytyką JP II, ale aby całość trzymała się kupy, należy być odrobinę konsekwentnym. Kolejną sprawą wątpliwego jakości, jest rozpatrywanie tych spraw przez lokalnego biskupa. Przekładając to na język zależności służbowych, wygląda to mniej więcej tak. Majster gnębi i gnoji pracowników, kierownik oko przymyka, bo liczy się wydajność. Pracownicy skarżą się dyrektorowi, a ten odsyła do kierownika, który puszcza oko majstrowi. „ Zdarzają się przecież oskarżenia fałszywe, motywowane choćby chęcią otrzymania odszkodowania. Oczywiście od razu mówię, że odszkodowania trzeba płacić, ale wtedy, gdy są zasadne i mają oparcie w faktach” I tu jest pies pogrzebany - nieprawdaż. Chodzi o to by odszkodowań nie płacić, niestety jeśli sądy orzekną to trzeba, ale jeśli tylko się da, trzeba zamiatać po dywan. W sumie to obowiązek ochrony dziecka leży po stronie rodziców, nie dopilnowałeś, to się teraz martw. Ludzie listy pisać lubią, szczególnie gdy ich nie podpisują. Piszą do instytucji, urzędów, organizacji - ot taka natura. Przy każdym kościele parafialnym kręci się spora grupka zdewociałych istot. One wszystko wiedzą, nie tylko o księdzu, wiedzą tą się chętnie dzielą. Biskupi doskonale się orientują kto z kim i jak, w sumie to zwyczajne towarzystwo wzajemnej adoracji, dlatego nie liczyłbym na jakiś spektakularny proces samooczyszczenia.

krótko mówiąc biorą na przeczekanie - a tymczasem owieczki wstają z kolan i pośmiertnie wymierzają surową sprawiedliwość biskupiemu koleżce z Gdańska, notorycznemu pedofilowi

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]