Reklama

Abp Scicluna: powstaną oddziały specjalne do walki z pedofilią

Abp Scicluna: powstaną oddziały specjalne do walki z pedofilią

18.02.2019
Czyta się kilka minut
Wierzę, że na najbliższym spotkaniu powołane zostaną specjalne jednostki, watykańskie task forces, które przeprowadzą audyt w diecezjach i pomogą episkopatom realizować wytyczne do walki z pedofilią – powiedział „Tygodnikowi” abp Charles Scicluna, odpowiedzialny za przygotowanie watykańskiego szczytu na temat przemocy seksualnej w Kościele.
Abp Charles Scicluna, Santiago, Chile, czerwiec 2018 r. / ESTEBAN FELIX / AFP / EAST NEWS
Abp Charles Scicluna, Santiago, Chile, czerwiec 2018 r. / ESTEBAN FELIX / AFP / EAST NEWS
W

W ich skład wchodzić powinni niezależni eksperci, również świeccy, niepowiązani z kurią rzymską – uważa sekretarz specjalny Kongregacji Doktryny Wiary.

Spotkanie Franciszka z przewodniczącymi episkopatów potrwa od 21 do 24 lutego w Watykanie.

W wywiadzie, którego udzielił nam w ubiegłą środę w Watykanie, mówił także, jak zapobiegać wykorzystywaniu dzieci na terenie parafii, jak wygląda proces kanoniczny po oskarżeniu duchownego o pedofilię, co zrobić, gdy oskarżenia pojawiają się po śmierci sprawcy oraz co powinno zmienić się w Kościele, by odzyskał wiarygodność.

Abp Charles Scicluna (ur. 1959) jest prawnikiem kanonistą, arcybiskupem Malty. Od 1995 r. pracował w Kurii Rzymskiej, najpierw w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, potem w Kongregacji Nauki Wiary (od końca 2018 r. jest jej sekretarzem pomocniczym). Prowadził sprawy związane z najpoważniejszymi przestępstwami duchownych, szczególnie dotyczące molestowania małoletnich. Koordynował m.in. śledztwo ws. Marciala Maciela Degollado, założyciela Legionistów Chrystusa. Na początku 2018 r. Franciszek mianował go specjalnym wysłannikiem do Chile z zadaniem zbadania mechanizmów tuszowania przypadków pedofilii przez biskupów.

Cała rozmowa w najbliższym numerze „Tygodnika Powszechnego” – od środy w kioskach, a już we wtorek wieczorem w aplikacji mobilnej i w wydaniu na Kindle.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Specjalnie nie będę się silił na uszczypliwości, po prostu musztarda po obiedzie. Mój proboszcz ogłosił wyniki ankiety, jaką rozdawał podczas kolędy. Trochę śmiesznie wyszło, bo dla wszystkich nie starczyło nieborakowi, pewnie papieru zabrakło, albo tuszu. Dowiedzieliśmy się, że ankiety oddało 69 osób, w sumie nic z niej nie wynikło, bo do tego za mało chętnych, do tamtego jeszcze mniej, a w ogóle to mu przykro, że do sprzątania kościoła w ostatnią sobotę nikt nie przyszedł. Jego poprzednik nie miał problemów, nigdy nie brakło chętnych i pieniędzy, na wszystko starczało, a temu jest przykro. Jego poprzednicy sami mopa do ręki brali, nic to ich nie brzydziło. Z tą obrzydliwością to ona ma różne oblicza. Bo gdyby biskupów brzydziła pedofilia, to wywalali by zboków jak się patrzy i żaden szeryf potrzebny by nie był. Jednak widać nie są obrzydliwi, więc nawet Chuck Norris nic nie wskóra. Nie sadzę aby mój proboszcz wyciągnął jakieś sensowne wnioski z faktu braku chętnych do sprzątania świątyni, na pewno nie powiąże tego ze sposobem sprawowania posługi, ot naród się zbiesił. Tak myśli nie tylko on, przykład z góry idzie. To jest bardzo rzadki przypadek, gdy chciałbym nie mieć racji.

ten od politykierstwa w najbardziej obleśnym stylu, problem zdiagnozował biskupowi w ten sposób, że "najbardziej hojni darczyńcy poumierali" i wprowadził powszechny podatek

OPORTUNISTE,jednak powolanie takiego WOJSKA na pewno sie przyda i tu jest WRESZCIE przyszlosc do sprzatania balaganu pod sutannami, a w PRZYBYTKU Boga Zywego zawsze sie znajda bogobojne nasze babcie ktore Kosciol i tak pozamiataja
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]