Reklama

Wina wyborcy

Wina wyborcy

04.02.2019
Czyta się kilka minut
Minus osiem dziesiątych. Taki jest współczynnik korelacji między ilością wypijanego wina a głosowaniem na Donalda Trumpa.
ADOBE STOCK
D

Dla tych, którzy wagarowali albo byli zakochani, kiedy w liceum przerabiano statystykę, objaśnię z grubsza, że taka wartość wskazuje na całkiem silny związek: im więcej pijesz wina, tym mniej prawdopodobne, że chciałeś uczynić Amerykę wielką. Np. Kalifornia: 14 litrów rocznie na głowę, 31 proc. głosów na Trumpa, Massachusetts: 17 litrów i 32 proc., Vermont: 17 litrów i 30 proc., Dystrykt Kolumbia, czyli gniazdo wyobcowanych elit, to już w ogóle poza wszelką skalą: 25 litrów i zaledwie 4 proc. głosów na kandydata zwykłego człowieka. Tymczasem np. Alabama pije zaledwie 6 litrów i oddała Trumpowi 60 proc., Kentucky: 4 litry i 62 proc., Kansas: 3,2 litra i 56 proc. Polska 3,2 litra wina na głowę i... aha, u nas były inne nazwiska, ale na pewnośmy nie gorsi niż Kansas.

Wcale mnie to nie dziwi. Zawsze twierdziłem, że wino rozgrzewa umysł, to znaczy nie tylko przyspiesza myśli i ...

6102

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Chyba podczas zajęć ze statystyki autor był zakochany, skoro w pierwszym kroku swoich „badań” nie sprawdził czy odkryta korelacja nie jest korelacją pozorną i dopiero socjolog (pewnie mniej kochliwy) musiał to uświadomić. No cóż liczenie w statystyce – to technikalia, wartością jest umiejętność interpretacji i odniesienie wniosków do kontekstu. Idąc Pana tropem można byłoby znaleźć korelację między szybkością z jaką dzieci czytają a wielkością ich stóp i już by ktoś mógł popełnić artykuł. No ale jest przepis na kapuchę, to nawet dobrze.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]