Reklama

Festiwal Conrada bez dotacji MKiDN

Festiwal Conrada bez dotacji MKiDN

13.02.2019
Czyta się kilka minut
Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Conrada, współtworzony przez środowisko „Tygodnika Powszechnego”, nie otrzymał dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fundacja Tygodnika Powszechnego – organizująca to wydarzenie od 10 lat we współpracy z Miastem Kraków i Krakowskim Biurem Festiwalowym, będzie składała odwołanie w tej sprawie.
Spotkanie „O ruchu” z Olgą Tokarczuk podczas 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Conrada. Kraków, październik 2018 r. / Fot. Robert Słuszniak
Spotkanie „O ruchu” z Olgą Tokarczuk podczas 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Conrada. Kraków, październik 2018 r. / Fot. Robert Słuszniak
O

Organizowany w Krakowie od 2009 roku i wielokrotnie doceniany w rankingach najlepszych imprez literackich świata Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada po 10 latach wypadł z listy wspieranych przez resort przedsięwzięć promujących czytelnictwo. MKiDN nie znalazło środków na dofinansowanie festiwalu, który co roku przyciąga nie tylko najwybitniejsze autorki i autorów z całego świata, ale również tysiące czytelników z całej Polski.

Festiwal Conrada to od lat jedno z najważniejszych wydarzeń literackich roku, dające możliwość szerokiej publiczności (festiwal nigdy nie był biletowany!) spotkania z takimi sławami, jak m.in. laureaci literackiego Nobla – Herta Müller, Swietłana Aleksiejewicz czy Orhan Pamuk; Bookera – John Banville, Eleanor Catton, Kiran Desai, Richard Flanagan, Arundhati Roy, czy Olga Tokarczuk), i całą plejadą gwiazd światowej literatury na czele z Pascalem Quingardem, Amosem Ozem, Roberto Calasso, Paulem Austerem i Siri Hustvedt, Elisabeth Åsbrink, Martinen Caparrósem, Miljenko Jergovićem, Etgarem Keretem czy Wellsem Towerem. 


Posłuchaj podkastu: Aleksander Kardyś i Grzegorz Jankowicz o tym, jak się ma werdykt resortu ministra Glińskiego do wartości festiwalu i o tym, jaka czeka go przyszłość


W ciągu dekady istnienia Festiwal Conrada umożliwił też polskim czytelnikom spotkanie z niemalże wszystkimi najważniejszymi autorkami i autorami polskiej literatury, m.in. Hanną Krall, Mikołajem Grynbergiem, Wojciechem Jagielskim czy Wiesławem Myśliwskim.

Wspiera także tych, którzy dopiero debiutują – od czterech lat festiwal przyznaje Nagrodę Conrada za najlepszy debiut literacki. Podczas festiwalu organizowane są lekcje czytania dla młodzieży, pamięta się także o najmłodszych – co roku oferując bogate pasmo literatury dziecięcej. 

W ubiegłorocznej edycji Festiwalu wzięła udział ponad dwudziestotysięczna publiczność. Przeprowadzona wśród niej przez organizatorów ankieta ewaluacyjna pokazała, że 9 na 10 ankietowanych gotowych było polecić go swoim znajomym.

 od zawsze razem
„Tygodnik Powszechny ” – Conrad Festival: od zawsze razem

Nieuzyskanie wystarczającej oceny strategicznej (zaledwie 19 na 30 możliwych punktów) zakrawa na ponury żart. Ministerstwo docenia merytoryczną wartość i organizacyjną sprawność, ale nie uważa, by doceniona także poza granicami Polski, skupiająca największe nazwiska światowej literatury i wielu wydawców literatury wysokiej impreza była strategicznie ważna dla rozwoju polskiej kultury. Czyżby zatem jej rozwój nie był priorytetem MKiDN?

Po raz kolejny dofinansowania nie dostały również Lekcje Czytania – akcja społeczna Fundacji Tygodnika Powszechnego, która ma na celu budzenie zainteresowania literaturą poprzez twórczą rozmowę o wybranych tekstach. Od roku odbywające się w całej Polsce lekcje finansują czytelnicy „Tygodnika Powszechnego” i darczyńcy Fundacji.


CZYTAJ WIĘCEJ:

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Te wszystkie historie z dotacjami, dofinansowaniem i innymi pieniędzmi pokazują, że w świadomości urzędników - aparatczyków nie istnieje pojęcie pieniądza społecznego. Dla nich to jest ich kasa którą sobie mogą dowolnie manipulować. Jeden facet ze swoimi fobiami decyduje komu przydzieli moją kasę. Jeden facet z innymi fobiami decyduje o wybiciu , także moich, dzików. U nich nie ma świadomości, że to także moje. No cóż, robimy zrzutkę? Może ponownie Pan Minister od niszczenia kultury zobaczy środkowy palec, tak jak w przypadku ECS?

ja chętnie wpłącę albo ruszę 4 litery specjalnie na następną edycję

co stara się użreć gdzie i kogo popadnie, sam na coraz krótszym łańcuchu

protestuje, wiejskie kundelki są klawe i wbrew pozorom nie są złośliwe.

Słusznie, popieram, one nie trwonią mojej kasy, nie pozwalają na wywóz jej do Luksemburga, nie rozwalają liczących się teatrów oraz innych organizacji kulturalnych w imię swego lansu i fobii. No więc jeśli nie kundelki to co? No dobrze, Organizatorze - numer konta poproszę.

pod warunkiem, że NIE SĄ złośliwe...

jakoś mnie to nie dziwi: festiwal jest za mało "niepokrony, niezłomny, wyklęty", zaprasza się tam "łże-elity", "gorsz sort" i inne "elemnty animalne", zamiast naszego kochanego Prezesa, albo chociaż jednego z Braci Karnowskich, by zaprosili drugiego. a juz po pomste do nieba woła zapraszanie np. baumana. conrad, jak wiadomo zdradził polskę i miałby jeszcze festiwal jego imienia otrzymywać dostacje? lepiej dać dla Ojca Tadeusza. poza tym muller, alekisjewicz, czy pamuk to elemnty wywrotowe w swoich krajach, budzące sumienia. nie takich wzorów potrzbuje dobra zmiana, lecz małżeństwa przyłębskich, misiewicza, piotrowicza, glinskiego czy gowina- wtedy festiwal mółgby dostać dotacje. i jeszcze koniecznie telikowski oraz wencel. aż dziw żę tak póżno. lewactwo won. spoko, niech zabaierają festiwal i tak da radę. tylko potem jak zmieni się władze niech nie kwiczą że im zabrano- bo co jak co ale schetyna umie kosić.

Się do nazwiska Schetyna. Co do reszty pełna zgoda. Słowem uzupełnienia dodam, że pominął Pan "poetę" i satyryka Pietrzaka a i Wolski chciałby się załapać.

Powiał wiatr z innej strony i teraz wzmacnia się ośrodek toruński jako ten krzewiący kulturę. Poza tym TP nie raz nie dwa naraził się władzy i skoro mogą go ukarać, to karzą...

Ośrodek toruński będzie także, za grube miliony, szkolił sędziów. Niech wiedzą jak pracować, zgodnie z wytycznymi z Nowogrodzkiej. Bo jeszcze nie z Duck Tower, na szczęście.

Warto zaznajomić się listą uznanych przez naczelnego Kulturalnego za godnych jego dotacji. No chyba, że ktoś przedkłada zdrowy sen , po przeczytaniu tej listy. Od dzisiaj ten facet nie jest dla mnie aparatczykiem, awansował na politruka. Widać jego pląsy spodobały się w Toruniu.

wyłapać co do jednego, osądzić surowo - a o wybaczenie i odpuszczenie niech się sami modlą, najlepiej do Ojca w Toruniu

Modlitwy z pląsami mile widziane. Jako stałe widowiska telewizji publicznej.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]