Polexit: Raczej nie

PiS nie chce wyprowadzić Polski z Unii Europejskiej. Chce jedynie wyprowadzić Unię z Polski. Bo nigdy nie chciał Unii do Polski za głęboko wpuszczać.

Reklama

Polexit: Raczej nie

Polexit: Raczej nie

24.12.2018
Czyta się kilka minut
PiS nie chce wyprowadzić Polski z Unii Europejskiej. Chce jedynie wyprowadzić Unię z Polski. Bo nigdy nie chciał Unii do Polski za głęboko wpuszczać.
Na konwencji Prawa i Sprawiedliwości, Warszawa, 14 grudnia 2018 r. ADAM CHEŁSTOWSKI / FORUM
N

Nie ma wątpliwości, że najbliższe wybory europejskie opozycja będzie się starała przedstawić jako historyczne głosowanie za pozostaniem w Unii. W jej opowieści Jarosław Kaczyński będzie złym, wschodnim tyranem, który chce wyprowadzić Polskę ze Wspólnoty.

Czując to doskonale, obóz władzy na nowo pokochał Unię Europejską. Choć walczył z nią zaciekle przez trzy lata, choć został przez nią oskarżony o łamanie polskiego i unijnego prawa, choć z jej powodu musi się wycofywać z kluczowych dla siebie zmian w sądach.

Kiedy premier niedawno wygłaszał w Sejmie swe nieformalne drugie exposé – podczas dyskusji nad wotum zaufania – deklarował miłość do Unii.

Ba, PiS celowo nawet zorganizował kilka dni później konwencję programową, na której nie zaprezentował żadnego programu, tylko wielki napis „Polska sercem Europy”.

Ta sytuacja dość dobrze oddaje podejście...

19243

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Polska z Unii, Unia z Polski...Mnie tam za jedno, byleby został wyprowadzony PiS może nie tyle z Polski, co za polskie kraty

To nie są obsesje Kaczyńskiego. Podwójne standardy, niechęć do chrześcijaństwa, przechył na lewo, dążenie do federalizmu, dominacja Niemiec w Unii to nie są obsesje Kaczyńskiego tylko fakty. Przekonała się zresztą o tym nie tylko Polska, ale i Bułgaria, Rumunia, Węgry, Grecja, Czesi, Słowacy a niebawem prawdopodobnie przekonają się Włosi. Co z Brexitem? Czyżby Pan wierzył, że to była manipulacja propagandystów Farage'a? Jak na dłoni widać problemy z demokracją i reprezentacją w Unii. Bardzo mnie śmieszy ten "psychoanalityczny" klucz do stanowiska PiS, sprowadzający wszystko do niechęci, uprzedzeń i kompleksów prezesa.

czy nazwiemy go złym człowiekiem czy chorym, nie ma większego znaczenia - istotne jest, że jego zło czy choroba fatalnie służą Polsce i Polakom - podobną zdolność zarażania złem miało nb wielu przed nim, wszyscy lądowali na historycznych wysypiskach śmieci albo w muzeach hańby [nazwisk nie będę przytaczał, bo każde mimo wszystko w niezasłużony sposób jednak nobilitowałoby polskiego gnoma]

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]