Zagadka ukrytej owulacji

Trwa spór o to, czy u kobiet można zaobserwować płodną fazę cyklu menstruacyjnego poprzez widzialne wskazówki. Na pewno nie są one jednak tak wyraźne jak u innych gatunków.

Reklama

Zagadka ukrytej owulacji

Zagadka ukrytej owulacji

10.12.2018
Czyta się kilka minut
Trwa spór o to, czy u kobiet można zaobserwować płodną fazę cyklu menstruacyjnego poprzez widzialne wskazówki. Na pewno nie są one jednak tak wyraźne jak u innych gatunków.
Biżuteria, którą kobiety w Ghanie zakładają, gdy osiągają dojrzałość płciową EYE UBIQUITOUS / GETTY IMAGES
C

Ci obrzydliwi ludzie uprawiają seks zupełnie bez sensu!”. Według antropologa Jareda Diamonda to zdanie wypowiedziałby, gdyby tylko mógł, jego pies.

Nasze zachowania seksualne odbiegają od tego, co można zaobserwować u milionów innych gatunków. Tylko ludzie uznają seks za intymny i wolą unikać podczas niego spojrzeń innych osobników. Jako jedni z nielicznych gatunków uprawiamy seks twarzą w twarz z partnerem. Zaś kobiety robią to także po okresie menopauzy oraz w niepłodne dni cyklu menstruacyjnego, czyli nawet wtedy, gdy nie mogą zajść w ciążę.

Inne gatunki wydają się być bardziej racjonalne – poza krótkim okresem rui, kiedy to samice są płodne, powstrzymują się od aktywności seksualnej. Ta różnica może mieć związek z faktem, że w naszym gatunku owulacja jest bardziej ukryta. U zdecydowanej większości zwierząt, także tych najbliżej z nami spokrewnionych, przebiega...

14457

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

brakuje z pewnością w tym tekście opinii i wskazówek na temat owulacji ze strony biskupów - nie jest tajemnicą, że w szeroko rozumianej kwestii seksualności uważają się od wieków za ekspertów i po dziś dzień mają nam wiele do powiedzenia - ba, do na- i zakazywania wręcz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]