Reklama

Pasterze, uwaga!

Pasterze, uwaga!

12.07.2015
Czyta się kilka minut
Pan mówi: »Biada pasterzom, którzy prowadzą do zguby i rozpraszają owce mojego pastwiska«.
D

Dlatego to mówi Bóg Izraela, o pasterzach, którzy mają paść mój naród: »Wy rozproszyliście moją trzodę, rozpędziliście i nie zatroszczyliście się o nią; oto Ja się zatroszczę o nieprawość waszych uczynków«”.

Pasterze Izraela, pasterze Kościoła, pasterze narodów, państw. A schodząc niżej, na poziom podstawowy – pasterze diecezji i parafii, gmin miejskich i wiejskich. Pasterze rodzin, organizacji, partii, kierujący mediami i wojskiem... Wyliczać można w nieskończoność. Kim oni wszyscy są? Papież, biskupi, proboszczowie, wikariusze, kurie – to jasne, przewodzący tym społecznościom są pasterzami. Ale co z królami, prezydentami, sołtysami, generałami czy prezesami? Czy oni też są pasterzami, duszpasterzami? Owszem – jeśli tylko „pasą lud”, to znaczy troszczą się o chleb i dach nad głową, o bezpieczeństwo.

Pomyślność narodów zależy jednak nie tylko od pasterzy; bywa, że także...

2937

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

wśród owiec przesiąka ich zapachem. A ów to trud codziennej wędrówki, drogi, pot, łzy, euforia...etc. Nie wiem, o. Wacławie, szaty które przywdziewają, noszą nie nadają się do codziennej wędrówki. Chyba trzeba coś zmienić 'od góry' wtedy być może ludzie zbliżą się do siebie..Kiedyś sądziłam, ze rola nauczyciela polega na nauczaniu, w krótkim czasie pojęłam, ze jestem od tego, aby dawać, dobrze obserwować, poznawać potrzeby i umiejętnie podsuwać rozwiązania tak, aby sami odnaleźli drogę...Jakaż satysfakcja, radość z odkrycia. I chyba o to chodzi w posługiwaniu.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]