Reklama

Referendum nad Trumpem

Referendum nad Trumpem

12.11.2018
Czyta się kilka minut
Wybory uzupełniające do Kongresu pokazały, jak bardzo niereprezentatywny jest system polityczny w USA: choć Republikanie wyraźnie tracą poparcie społeczne, są w stanie zachować dominujący wpływ na amerykańską politykę.
Sharice Davids podczas wieczoru wyborczego po zwycięskich dla niej wyborach uzupełniających do Kongresu. Olathe, 6 listopada 2018 r. WHITNEY CURTIS / GETTY IMAGES
S

Salam alejkum – powiedziała po ogłoszeniu wyników Ilhan Omar. Odpowiedziała jej burza braw. – Alhamdulillah, dzięki Bogu! – dodała 36-letnia Amerykanka somalijskiego pochodzenia, z zawodu politolożka.

Ilhan Omar miała powody do radości. Prócz tego, że Partia Demokratyczna, z ramienia której startowała, odzyskała kontrolę nad Izbą Reprezentantów (izbą niższą parlamentu), to ona oraz 42-letnia prawniczka Raszida Tlaib są pierwszymi w historii muzułmankami wybranymi do Kongresu.

Z ramienia Demokratów do Kongresu dostała się też Alexandria Ocasio-Cortez, najmłodsza w dziejach, bo 29-letnia deputowana, i przy tym zadeklarowana socjalistka, o portorykańskich korzeniach. W Izbie Reprezentantów w ławach Demokratów zasiądą również: była zawodniczka mieszanych sztuk walki 38-letnia Sharice Davids (nie ukrywa, że jest lesbijką) i 57-letnia Deb Haaland – obie są Indiankami (albo,...

10610

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

To całkiem jak u nas. Metoda przeliczania głosów na mandaty sprawiająca, że partia z trzydziestuparu procentami głosów ma samodzielną większość i może demolować państwo. Nie pociesza mnie wcale, że Amerykanie też tak mają.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]