Jak pokonać odrę

Nie jest chorobą niewinną ani łagodną, grozi poważnymi powikłaniami i śmiercią. Wraca z hukiem, ale nadal możemy się jej pozbyć na zawsze. Dzięki szczepionkom.

Reklama

Jak pokonać odrę

Jak pokonać odrę

12.11.2018
Czyta się kilka minut
Nie jest chorobą niewinną ani łagodną, grozi poważnymi powikłaniami i śmiercią. Wraca z hukiem, ale nadal możemy się jej pozbyć na zawsze. Dzięki szczepionkom.
JIM VARNEY / SCIENCE PHOTO LIBRARY / EAST NEWS
W

W powiecie pruszkowskim 17 przypadków, w warszawskim jeden. Na Pomorzu łącznie pięć osób, w tym pięcio­latek w gdańskim przedszkolu, a także licealista we Włodawie w województwie lubelskim. Według meldunków epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od początku stycznia do końca października 2018 r. zanotowano 144 przypadki odry w całym kraju. W tym samym okresie w roku ubiegłym niecałe 60. Odra powraca do Polski, najczęściej zawleczona z innych krajów Europy, gdzie sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Na Ukrainie zachorowało 32 tys. osób, we Francji 3 tys., we Włoszech i Grecji ponad 2 tys. Problem zauważają państwowe i europejskie instytucje przestrzegające przed epidemią. Jednocześnie społeczeństwa krajów Europy coraz częściej odrzucają szczepienia, a organizacje antyszczepionkowe bagatelizują obecną zachorowalność na odrę, jak i samą...

16176

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

jednak warto uważam powtarzać - w kraju, w którym religia wiedzie prym w szkolnych programach nauczania antyszczepionkowcy, płaskoziemcy i im podobne dziwolągi jeszcze długo będą się miały dobrze - konkretnie aż do całkowitego odizolowania kościoła katolickiegi od szkół i od państwa

ale odra ma się najlepiej (45 zachorowań na 1 mln ludności - 12 razy więcej niż w Polsce, jeśli wierzyć autorowi artykułu) w ojczyźnie laïcité, a zarazem jednym z dwóch krajów Europy Zachodniej, gdzie szczepienie przeciw tej chorobie jest obowiązkowe. W tym drugim, we Włoszech, też ma się nieźle. Zestawianie danych statystycznych, często odnoszących się do niepowiązanych zjawisk (po to oczywiście, żeby te zjawiska powiązać ;), jest bronią obosieczną. Tzw. wskaźnik wyszczepialności, niezależnie od obowiązkowości szczepień, jest np. w Polsce i Francji wyższy niż w Norwegii, Danii i Islandii. A znowuż w Polsce ruch antyszczepionkowy cieszy się większym wzięciem w wielkich miastach i wśród lepiej wykształconych, co akurat łatwo wytłumaczyć większym respektem prostego prowincjusza wobec wszelkich urzędowych autorytetów, w tym pań doktor i pań magister farmacji. Wielkomiejskie wykształciuchy niczego nie uszanują, a więc i wytycznych ministerstwa. Prawdopodobnie z płaskoziemcami jest to samo. Żeby takim być, nie wystarczy przyjąć za dobrą monetę wszystkiego, czego w szkole za pomocą globusa nauczali, ale czytać, interesować się, znajdować upodobanie w naukowym żargonie. Podobieństwo "typu mentalnego" przeciwników szczepień i płaskoziemców mimo wszystko nie oznacza, że do polemik z jednymi i drugimi należy używać podobnej argumentacji. Za kulistością Ziemi przemawiają różne argumenty, ale na pewno nie ten, że na 100000 prób dotarcia do jej krańców sukcesem zakończyło się zaledwie 17 statystycznie pomijalnych przypadków, podczas gdy przeważająca większość tych, którzy cały czas szli przed siebie, wróciła do domu, tyle że z przeciwnej strony świata.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]