Reklama

Dzień grochówki

Dzień grochówki

05.11.2018
Czyta się kilka minut
A może trzeba było zrobić z tego dzień grochówki? Nie ma państwa bez wojska, nie ma wojska bez grochówki.
DONAT BRYKCZYŃSKI / ZW / REPORTER
P

Przynajmniej polskiego wojska – kiedy pełni rolę symboliczną, paradną, kiedy nie jest tylko urzędem do spraw fizycznego panowania nad terytorium, lecz robi to, do czego też się świetnie nadaje: ucieleśnia w wersji hard nasz splot wyobrażeń, tęsknot, traum i poczucia bezpieczeństwa. Wyrażenie „państwo polskie istnieje teoretycznie” cytuje się głównie dla jego krytycznego sensu (to źle, iż tylko w teorii), ale przecież można je przesterować w stronę dumy: owszem, może tylko w teorii, ale za to jak! Te wszystkie nasze symboliczne trumny i byty – przy których bogowie Olimpu z całą ich rodzinną patologią i rozróbami przypominają zgraję przedszkolaków – są barwnym dywanem krzyżujących się narracji, a ich linearny wyraz i widzialną ramę tworzy np. parada wojska polskiego w kostiumach historycznych – od szwoleżerów co najmniej poczynając.

A na końcu każdej parady (czasami nawet...

6254

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

z zastrzeżeniem, że czosnek nie ewentualnie a obowiązkowo

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]