Reklama

Obywatel monotematyczny

Obywatel monotematyczny

22.10.2018
Czyta się kilka minut
Wyborcy chcą idealnie dopasować swoje poglądy do partii. Gdy pojawia się choćby jedna niespójność – rezygnują z popierania.
Czarny piątek we Wrocławiu, marzec 2018 r. KRZYSZTOF ĆWIK / AGENCJA GAZETA
G

Gdy 23 marca, w tzw. Czarny piątek dziesiątki tysięcy Polaków wyszły na ulice, protestując przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej, wśród uczestników manifestacji dostrzec można było przedstawicieli co najmniej kilku grup społecznych. Dominowały oczywiście osoby młode i w średnim wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, nie zabrakło jednak i osób starszych, matek z małymi dziećmi, uczniów czy studentów. Łączyła ich nie tylko idea sprzeciwu wobec proponowanych zmian w ustawie, ale i przekonanie, że tej konkretnej sprawie warto poświęcić czas i energię, maszerując we wcale nie najprzyjemniejszej pogodzie.

Podobnie było w lipcu ubiegłego roku, gdy przez Polskę przelała się fala protestów w obronie niezależności władzy sądowniczej. Wielu politycznych komentatorów uznało je za przełomowy moment dla polskiego społeczeństwa. Dzięki relatywnie znacznemu udziałowi młodych, dotychczas...

12971

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Problem w tym, że choć dotyczy ono wszystkich, to nie wszyscy w nie wierzą. Podobnie ze szczepionkami. Kłopot zaczyna się na poziomie diagnozy: czy w ogóle mamy do czynienia z globalnym ociepleniem? czy szczepionki szkodzą? czy potrzebni nam imigranci? czy można wcześniej przejść na dobrą emeryturę? Odpowiedzi powinny być oczywiste, ale dla wielu ludzi nie są. Populistyczni politycy cynicznie udają, że nie znają odpowiedzi na te i inne pytania, utrzymując społeczeństwo w niewiedzy. Czasem sami należą do tych osobliwych myślowo grup. Podsycają nadzieje, których nie mogą ziścić: o Bawarii w Polsce już za parę lat, o elektrycznych samochodach, co milionami już miały jeździć po drogach, o promach itd. Ludzie zaczęli świat traktować jak grę komputerową albo telenowelę - coś, co się nie dzieje naprawdę albo jeśli nawet dzieje, to ich nie dotyczy.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]