Reklama

Strażnicy poza kontrolą

Strażnicy poza kontrolą

20.08.2018
Czyta się kilka minut
Ujawniane przypadki tuszowania nadużyć seksualnych wobec dzieci oraz wykorzystywania osób pełnoletnich zależnych od duchownych pokazują, że Kościół czeka jeszcze długa droga.
Abp Theodore McCarrick, 2000 r. / MICHAEL WILLIAMSON / THE WASHINGTON POST / GETTY IMAGES
K

Ksiądz w diecezji Harrisburg molestował pięć sióstr z jednej rodziny, jednocześnie kolekcjonując próbki ich moczu, włosów łonowych i krwi menstruacyjnej. Mimo licznych zgłoszeń diecezja nie reagowała do czasu, gdy przeszukano mu dom i znaleziono ową kolekcję. Inny duchowny z diecezji Greensburg nakłaniając uczniów gimnazjum do seksu oralnego przekonywał, że Maryja też musiała przegryźć pępowinę Jezusa i wylizać go do czysta po narodzinach. Dopiero po 15 kolejnych latach i wielu innych zgłoszeniach diecezja odsunęła go od posługi. Biskup diecezji Scranton napisał w liście: „To bardzo trudny czas w Twoim życiu, rozumiem Twój smutek. Dzielę Twój żal”. Pisał do księdza, którego nastoletnia ofiara – nakłoniona przez niego – właśnie dokonała aborcji. Przeczytamy też o przypadku siedmioletniej dziewczynki zgwałconej w szpitalu po operacji czy o księdzu, który zmusiwszy dziewięciolatka do...

17345

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

oj, długa - niektórzy twierdzą, że aż do samego piekła

Zapadło milczenie.

..bo miałem nieraz wrażenie, że paru księży się na forum pod różnymi nickami udzielało - któż jak nie oni mogliby mieć sposobność i potrzebę wypowiedzenia się w temacie?

Lekarstwo jest bardzo proste i......... na wyciągnięcie ręki. Wprowadzić kapłaństwo kobiet. Wtedy zniknie molestowanie, gwałty i nawet ciężarne zakonnice nie będą przechodzić przez jezdnie po pasach, tylko będą, owe pasy przeskakiwać w jakowymś orgazmie szczęśliwości.W ogóle wtedy, będzie wszystko różowe, by nie powiedzieć tęczowe.Zuzanna Radzik, po raz enty urodziła mysz, wzbudzając zachwyt antyklerykalnych oszołomów. Jeżeli uważa opisywanie grzechu na jego antidotum, to gratuluję sukcesu. To prawie jak zdobycie K-2 - zimą. Tymczasem grzech był, jest i będzie, niestety oczywiście. Czy Zuzanna Radzik, jest bez grzechu? Chyba tak.

mogą chyba tylko w głowie starego, obślinionego na samą myśl plebana się wykluć - nie o same gwałty czy molestowanie tu chodzi, proszę Pana, ale o atmosferę przyzwolenia na nie, o ich solidarne przez całe środowisko tuszowanie i ukrywanie, stygmatyzację ofiar, o kościelną korporację perwertów w sutannach

Jak bardzo trzeba być pozbawionym empatii, żeby napisać komentarz o takim wydźwięku pod tekstem o takiej tematyce? Z tyloma mocnymi przykładami? Po co pisać o przykładach? Cytując klasyka: "nie nazywajmy szamba perfumerią", to znaczy - pokazujmy też tę złą twarz, nie udajmy, że nic złego się nie dzieje! Owszem, ten chwyt może wydawać się odrobinę tabloidowy, ale tu chyba raczej chodzi o siłę rażenia faktów. Jestem przerażona skalą i bezczelnością tego procederu. Jeszcze bardziej przeraża mnie odbiór tego typu informacji w polskim Kościele - jako atak ateistycznej lewicy na religię. A takie rzeczy się dzieją. Jako młoda osoba żyłam bardzo intensywnie w różnych grupach parafialnych, na szczęście nigdy nic złego mnie nie spotkało, ale dopiero teraz, już jako dorosła osoba, zaczynam rozumieć pewne sytuacje, pewne słowa...

boli zboku a powinno z tyłu

Katolicy rzeczywiscie traca cierpliwosc. ilu ich odchodzi z kosciola z powodow ukrywanej pedofilii , braku reform i poczuciu nieomylnosci hierrachow Pan jeden wie. Popatrzmy na przypadek bylego metropolity poznanskiego lub nucjusza z Dominikany, ktory mial pogrzeb ponad miare tego co nalezalo.Przeprosiny to malo.

A gdy się sprawy nie załatwi konsekwentnie- jest tak jak w tym artykule: http://niniwa22.cba.pl/kacki_kuszenie_w_cieniu_katedry.htm

Kilkukrotnie księżom zwracałem uwagę w różnych kwestiach.Niestety,zawsze to podszyte było strachem z mojej strony-strachem o karę Bożą dla mnie lub mojej rodziny,że ośmielam się krytykować postępowanie księdza lub Kościoła,a może nie mam do końca racji.Takie przeświadczenie hamuje,spowalnia działanie,a trudno sie wyzwolić z takiego przekonania nawet w sprawach najbardziej oczywistych i powiedzieć prawdę w oczy.

no i to jest sedno sprawy - to strach właśnie, kodowany przez kościół od dziecka nam wszystkim, jest kluczem do panowania kleru nad owieczkami, tajemnicą sukcesu Firmy, fundamentem jej władzy i bogactwa, pychy i zakłamania - ja mam tylko jedną radę do strachem przejętym, zresztą za pewnym księdzem - nie lękajcie się!

samokrytycyzmu czy nawet bica sie we wlasne piersi naszego kleru jest jeszcze daleko w tyle za USA;Irlandia czy nawet Chile. TA sprawa musi sie szybko zajac siostra Zuzanna RADZIK ;dopiero ona wyjawi cala prawde na jaw .... aby w koncu stwierdzic ze w KK MINIMUM polowa kobiet w stosunku do mezczyzn powinna posiadac sakrament kaplanstwa,bowiem od tej pory nie bedzie juz zadnego molestowania ,jedynie przytulanie sie ksiedza do ksiezowki.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]