Reklama

Mniej wolności dla pustelników

Mniej wolności dla pustelników

20.08.2018
Czyta się kilka minut
Synod greckiego Kościoła prawosławnego wydał encyklikę podporządkowującą wspólnoty pustelnicze władzy biskupów.
HERCULES MILAS / ALAMY STOCK / BEW
D

Dotychczas cieszyły się one autonomią: jedyne zobowiązanie dotyczyło wymieniania imienia biskupa w modlitwach liturgicznych. Odtąd pustelnicy będą musieli poddać pod kontrolę hierarchii sprawy finansowe, a nawet styl życia. Wydanie przepisów tłumaczy się narastającymi napięciami między biskupami a pustelnikami.

Spory pustelników i hierarchów mają rodowód starożytny: Ojcowie Pustyni funkcjonowali w faktycznej niezależności od biskupów. Chociaż nieraz ich wspierali, nie tylko teologicznie (np. podczas kryzysu ariańskiego tworząc „milicje” napadające na heretyków), to przysparzali też problemów, np. grożąc biskupowi Aleksandrii, że jeśli nie potępi poglądów Orygenesa, podpalą jego siedzibę. Sobór chalcedoński (451 r.) dał biskupom władzę nad pustelnikami, źródła jednak nie wskazują, by te przepisy były stosowane. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

pustelnikowi odbiera sie jego wolnosc - nie jest juz pustelnikiem ,moze po czesci politykiem , ale oni SLAVA OTCU - nie pojda nigdy w ta strone.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]