Reklama

Tańce godowe

Tańce godowe

17.07.2018
Czyta się kilka minut
FOT. GRAŻYNA MAKARA
W

W ubiegłym tygodniu, tuż po pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, wyraziłem na swoim facebookowym profilu sprzeciw wobec faktu, że z Wałów Jasnogórskich, tuż po mszalnym błogosławieństwie (ale wciąż w obecności celebransów), głos zabrał premier, snując ryzykowne historyczne metafory o podkopach, które i dziś wrogie siły robią pod siłami dobra, tudzież kanonizując swój rząd. Od dawna mam w tej sprawie radykalny pogląd: wstęp na kościelne mównice powinien być przez Kościół zakazany.

Oczywiście, że mogą uczestniczyć w Eucharystii, dokładnie na takich samych zasadach jak każdy z nas: profesor, pielęgniarka czy bezdomny. Jako osoby prywatne mogą brać czynny udział w dowolnych praktykach dewocyjnych dowolnych struktur (pan Morawiecki – w Rodzinie Radia Maryja, bo skoro jeździ na jej pielgrzymki, widać należy bądź sympatyzuje). Ale w pracy – sami tak to urządzili – są po...

7013

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nie mam nic przeciw wystąpieniom polityków np. w Kościele, bo Kościół jest największą wspólnotą w Polsce i usuwanie z niego polityki rozumianej jako obywatelskość wydaje mi się dziwne. Chodzi raczej o jakość wystąpień, poparcie dla jednego stronnictwa, promocję kłamstw zamachowych, tolerowanie obmowy, łgarstw i nienawiści szerzonej przez rząd oraz używanie Krzyża jako pałki na przeciwników. Sądzę jednak, że po pierwsze jest za późno dla Kościoła na wycofanie się z poparcia dla jednej partii jednego lidera a po drugie hierarchia daje jednoznaczne sygnały, że nie zamierza tego zrobić. Ciekawie, kiedy hierarchowie zobaczą napis na ścianie.

ci w złotych karocach jeszcze nie wytrzeźwieli

w tym tancu godowym niestety bedzie co raz wiecej tych kogutow wystepowac, ale ja bym tym sie za bardzo nie martwil ,przyjdzie bowiem kiedys czas na dobry rosol. Matrwie sie tym ze wlasnie z tego powodu wystepuja bracia nasi z KK.

Ja myślę tak: generalnie nie mam problemu z tym, by jakiś chrześcijanin (np. premier albo prezydent) przyszedł do kościoła i po Mszy wstąpił na mównicę i powiedział ludziom coś mądrego, dobrego, czegoś ich nauczył, podzielił się czymś ważnym... Problem w tym, że (nie chcę nikogo urazić) ale (niektórzy?) nasi rządzący nie bardzo są chrześcijanami - no, może w porywach synami marnotrawnymi, którzy są jeszcze na etapie <<trwonienia majątku z nierządnicami>> (oczywiście im (chyba) wydaje się, że tak nie jest ale to inna sprawa). Zatem jeszcze raz: moim zdaniem problem nie polega na tym, czy ktoś "przemawia czy nie przemawia" w kościele, tylko żeby nie robił tego ktoś <<z zewnątrz wyglądający pięknie, lecz wewnątrz pełen kości trupich i wszelkiego plugastwa>>.

1. Okazuje się, że ratowanie lasu polega na ochronie kornika, który ten las pałaszuje. 2. Demokracja czyli władza ludu ma się najlepiej gdy sędziowie sami siebie wybierają i sami siebie oceniają lud mając w d.... 3. Według licznych i wpływowych środowisk prawo do aborcji i eutanazji należy do najważniejszych praw człowieka ( czyli prawo do zabicia człowieka należy do najważniejszych jego praw ). ........ Obiema rękami głosuję jednak za tym aby polityka zniknęła z polskich kościołów. Często, niestety jest tak, że księża zamiast przygotować sobie niedzielną homilię spędzają mnóstwo czasu przed telewizorem oglądając wiadomości różnych stacji telewizyjnych. Efektem takiej postawy jest wygłaszana podczas mszy świętej emocjonalna relacja bieżących wydarzeń w kraju i za granicą połączona z irytującą interpretacją tychże. I na koniec drobna ilustracja ukazująca niezdrową fascynację polityką spotykaną u naszych księży. "Nieporadna kobieta. Łże jak bura suka." Takiej oto oceny pani premier Szydło dokonał ksiądz Lemański.

a poza kościołem chyba każdemu wolno mówić prawdę. Czy już mamy taki ustrój, że nie?

Ksiądz Lemański nie jest anonimowym księdzem. Każda jego wypowiedź ma sporą siłę rażenia i może siać zgorszenie. I tak się rzeczywiście dzieje.

to nic nie poradzę. taka Twoja przypadłość. Chyba nieuleczalna.

Z tego co mi wiadomo pretensje do tego kapłana dotyczą zasadniczo tego co mówi na antenie radia a nie tego co mówi z ambony. I słusznie. Bo realny zasięg i potencjał zgorszenia na poziomie radia jest rzeczywiście spory. Podobno przez ojca Rydzyka wielu naszych rodaków odeszło z KK ( ach jakże głęboka musiała być ich wiara ! ). Wróćmy jednak do księdza Lemańskiego. Skoro pani premier Szydło jest taka nieporadna to cóż możemy powiedzieć o pani premier Kopacz ? Proszę sobie porównać jak pani Kopacz radziła sobie z problemami górnictwa ( dostępne są filmy na u tube ) i jak do tematu podeszła pani Szydło. Ksiądz Lemański podminowuje zaufanie Polaków do biskupów i pogłębia podziały w polskim społeczeństwie. A to, że nie robi ( czy aby na pewno ? ) tego z ambony jest niewątpliwie nieco pocieszające. Zatroskany o polski Kościół redaktor Lis dopuścił niegdyś na łamy Newsweeka pewnego średnio-inteligentnego, przeciętnie wykształconego za to bardzo ambitnego księdza a ten zamiast nauczać Ewangelii szerzy antypisizm.

Święty Tomasz z Akwinu nie może się w grobie przewracać ponieważ święci z zasady nie przewracają się w grobie.

?

Niedawno powstała tu nad Wisłą sekta, która nawołuje się słowami: "kto nie skacze ten jest z PiSem". Generalnie ludzie inteligentni, poukładani i szlachetni są spokojni. Inni wykonują mnóstwo niepotrzebnych ruchów. Święci się nie kręcą i nie podskakują, zwłaszcza po śmierci.

to się nazywa przenośnia, taka figura stylistyczna, to co Pan pisze o przewracaniu się w grobie - a Pan jak dziecko, na poważnie

Poważnie ?

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]