Kijów czeka na autokefalię

Będzie to wstrząs nie tylko religijny, ale także polityczny i społeczny: ukraińskie prawosławie ma ostatecznie uniezależnić się od Moskwy.

Reklama

Kijów czeka na autokefalię

Kijów czeka na autokefalię

18.06.2018
Czyta się kilka minut
Będzie to wstrząs nie tylko religijny, ale także polityczny i społeczny: ukraińskie prawosławie ma ostatecznie uniezależnić się od Moskwy.
Metropolita Fiłaret z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego obchodzi Wielkanoc z żołnierzami, którzy jadą na front, 2017 r. GLEB GARANICH / REUTERS / FORUM
O

Od połowy kwietnia świat prawosławny czeka na decyzję patriarchy ekumenicznego Bartłomieja w sprawie przyznania Kościołowi prawosławnemu Ukrainy autokefalii – pełnej niezależności kanonicznej w ramach wspólnoty prawosławnej. Wiele wskazuje, że decyzja już zapadła, a odpowiedni tomos (dekret) zostanie ogłoszony jeszcze przed rocznicą chrztu Rusi, obchodzoną 28 lipca.

Wyodrębnienie ukraińskiego Kościoła prawosławnego – i jednocześnie zjednoczenie podzielonych dziś prawosławnych Ukrainy – będzie wstrząsem. Nie można oczekiwać, aby proces tworzenia nowego Kościoła partykularnego przebiegał bez konfliktów. Jedną z przyczyn sporów – ale tylko jedną z wielu – będzie przeciwdziałanie Moskwy: zarówno Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RCP), jak też państwa rosyjskiego.

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób zostanie powołany nowy Kościół partykularny: czy przez uznanie...

16549

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Moja Oblubienica w Moskwie od stuleci uprawia nierząd z Wielkim Mongołem, a w ten swój nierząd wciągnęła i inne siostry. Wyjdź z tego Babilonu, Córo Kijowska i wstąp na Syjon. I zapal znicz mojego światła z żagwi, którą w pysku przyniesie ci pies posłany ode mnie.

Ciekawi mnie, jak w związku z tym zmieni się sytuacja grekokatolików na Ukrainie.

nie bierze udziału w tym procesie, ale pojawiają się i takie opinie, jak wyrażona przez Eduarda Popowa, eksperta związanego z instytutem rosyjskiej diaspory (Institut russkogo zarubieżija), że to właśnie cerkiew unicka, a nie UCP PK stanie się fundamentem nowego kościoła partykularnego. "Nie da się utworzyć kościoła partykularnego na bazie schizmatyckiego ugrupowania. Stosunki grekokatolików z Watykanem są skomplikowane, liczebnie ustępują nawet UCP PK. Ale cerkiew unicka jest historycznie lepiej zakorzeniona i rozwinięta strukturalnie. Także pod względem ideologicznym. Ideologiem i głównym inspiratorem Euromajdanu był swego czasu nieżyjący już kardynał Lubomir Huzar, a nie Denisenko" - cytuję za stroną Związku Dziennikarzy Prawosławnych spzh.news. Opinia to zapewne dość nieżyczliwa zarówno idei autokefalii, jak i unitom oraz "raskolnikom" spoza cerkwi ukraińskiej podległej patriarchatowi moskiewskiemu, jednakże skoro wyrażane są takie obawy, to coś może być na rzeczy ;)

a Warszawa na grom z jasnego nieba

... a czy w katolickim (przynajmniej z nazwy ) "TP" przeczytamy artykuł jak katolicka Francja uniezależnia się od Watykanu ?Raczej nie. Dla merytorycznych czytelników "TP" podsyłam link: https://dorzeczy.pl/kraj/68422/Nietypowi-goscie-w-Palacu-Elizejskim-Andruszkiewicz-Juz-wole-nasz-polski-Ciemnogrod.html

bezczelny szczyl,co kręci lody na 'kilometrówkach' - to się nie dziwię, że woli polski Ciemnogród, we Francji pewnie już by siedział

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]