Reklama

Tu nie musi być napięcia

Tu nie musi być napięcia

18.01.2015
Czyta się kilka minut
Bp Grzegorz Ryś: Kolęda daje wyjątkowe możliwości – właśnie dlatego, że nie jest publiczna, tylko intymna i bezpośrednia.
B

BŁAŻEJ STRZELCZYK: Koperta jest ważna?

BP GRZEGORZ RYŚ: To duża pokusa, żeby na takie pytanie odpowiedzieć albo „tak”, albo „nie”. A sprawa jest złożona.

Bohaterka naszego tekstu wspomina jedną z wizyt: „Ksiądz wziął kopertę, pożegnał się szybko i wyszedł”.

Znam historie księży, którzy kopertę wziętą od jednej rodziny zostawiają u innej, w której się nie przelewa. Jeśli już mamy rozmawiać o pieniądzach, to warto pamiętać o odpowiedzialności każdego wierzącego za Kościół, parafię i duszpasterzy, którzy w niej pracują.

Delikatnie mówiąc, dobrze jest, gdy wiara przekłada się na zdolność do ofiary.

Nie jestem częścią swojej parafii. Na mszę jeżdżę do dominikanów. Jaka jest moja odpowiedzialność za parafię?

Możesz chodzić na mszę, gdzie chcesz. Ale czy to oznacza, że nie...

3440

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Bp Grzegorz Ryś: Kolęda daje wyjątkowe możliwości – właśnie dlatego, że nie jest publiczna, tylko intymna i bezpośrednia." Zgoda, ale aby taką w pełni była/stała się nie trzeba wyznaczać jej stałych, ścisłych ram czasowych. Zgodzi się Biskup ze mną i zapewne Pan Błażej również, ze ograniczony czas, wyznaczony termin rodzi pełne lęki, niepotrzebny stres/emocje. Proszę sobie wyobrazić klienta kasy chorych oczekującego na wizytę w wyznaczonym terminie. Ponadto, ksiądz idąc z domu do domu jest też obciążony nie tylko fizycznie, umysł nie jest tak otwarty i gotowy na każdą rozmowę. To ludzkie. Wspólna modlitwa - tak. Kolęda w celi to jednak inne wydarzenie. Niemniej to nawiązanie, czy porównanie daje do myślenia. Przyznaję. Lubię to;-)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]