Abonent poza zasięgiem

Czy szukając pomocy zadzwonisz do księdza, który przyjmuje zgłoszenia od ofiar molestowania – i równocześnie jest rzecznikiem prasowym kurii?

Reklama

Abonent poza zasięgiem

Abonent poza zasięgiem

14.05.2018
Czyta się kilka minut
Czy szukając pomocy zadzwonisz do księdza, który przyjmuje zgłoszenia od ofiar molestowania – i równocześnie jest rzecznikiem prasowym kurii?
BARBARA NIEWIADOMSKA
M

Marta była molestowana przez księdza 20 lat temu. Nie szuka już pomocy. Zgłosiła sprawę przełożonym tego księdza, jest po kilku latach terapii. Teraz sama chce pomóc ofiarom, dlatego sprawdza, jak Kościół reaguje na ich zgłoszenia.

1

Miałam wtedy 15 lat. On był przed trzydziestką. Śmiały, energiczny, zabawny. Potrafił przynieść żywego baranka na mszę dla dzieci. Kiedyś spytał: „A ty, co tak często jesteś na mszach w tygodniu?”. Czy przypuszczał, że coś jest nie tak? Czy domyślał się, że przed czymś uciekam?

Pewnego dnia przyszedł do mojego domu, choć nikt go nie zapraszał.

Może nie od razu, może nie tego samego dnia, ani nie następnego, może po kilku tygodniach, a może latach, ale w końcu chcesz coś zrobić z tym, co się wydarzyło.

Dobrze pamiętam tamten moment: jechałyśmy z koleżanką na wycieczkę, byłyśmy w pociągu, i ona nagle powiedziała: „Wiesz...

16659

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zjawisko pokazujące na potrzebę ogarnięcia się-intelektualnego i moralnego; i to w skali globalnej. Potrzebujemy więcej ucywilizowania w cywilizacji i więcej Kościoła w kościele-jako nośnika tejże. Potrzebujemy przypomnieć sobie, że rok 2018 "naszej ery", jest w istocie Rokiem Pańskim. Potrzebujemy od-reagować na komercyjną deprecjację człowieczeństwa i powrócić do edukacji ewangelicznej, by zacząć porządkować relacje międzyludzkie w formule Logosu. Dotyczy to także sfery ludzkiej seksualności. Kobieta winna sobie przypomnieć swoją rzeczywistą atrakcyjność, która jest zasadniczo inna niż np. schabu zapakowanego w celofan i wystawionego na sprzedaż. Mężczyzna winien przypomnieć sobie swoją patriarchalną pieczę na kobietą i nad całym stworzeniem, która jest zasadniczo różna od kontroli macho nad otoczeniem, którego interesuje tylko "mięcho do pożarcia". Logiczni duchowni nie są gwiazdorskimi magami-szamanami,którzy w plemieniu mają wysoką pozycję i dodatkowy przydział "fasoli, mięsa i kobiet", tylko wykonują uniżoną posługę duchową wobec wspólnoty Kościoła. Powróćmy do naszych duchowych korzeni, a wiele problemów zacznie się samoistnie rozwiązywać.

gratuluję, to jedno ze zgrabniejszych stylistycznie a przy tym brutalnie szczere w kontekście tematu tekstu AG uzasadnienie przyczyn i konieczności trzymania kobiet na krótkim pasku męskiej dominacji - dla pełniejszego obrazu Pańskiej cudacznej, przedpotopowej wizji świata proponuje dołączyć akapit o przyrodzonej Murzynom gibkości członków i stąd w sposób oczywisty im przynależnym miejscu na gałęzi w cyrku Bożego stworzenia

komentarza, to odniosę do mojej "cudacznej, przedpotopowej wizji świata"-jak to Sz. P. raczył ująć. Otóż zgodzę się na określenie tej wizji jako "anty-potopowej", a w tym sensie, że wbrew egocentrycznej postawie (którą wyznaje jakże wielu ludzi-niestety), a którą wyraża powiedzenie: "po nas choćby i potop". Nie zgadzam się z tym przesłaniem doraźności i partykularyzmu(jako wyznawca wartości uniwersalnych)i wobec tego zgoda na "antypotopowość" mojej wizji świata. I w pewnym sensie jest ona "cudaczna", bo dla wielu (niestety)cudaczną jest głębsza refleksja intelektualna na rzeczywistością.

Panie Szanowny wróć Pan na ziemię. O czym pan piszesz? Co mają Pańskie wynurzenia na temat podległości Kobiet do tematu artykułu? W artykule wskazano na ignorancję, tumiwisizm, obojętność naszych hierarchów wobec przestępstw seksualnych w kościele. Także ich stosunek wobec stanowiska Papieża Franciszka. Tutaj mamy problem. Polecam przeczytać artykuł z tego samego numeru TP dotyczący oddolnego ruchu ludu bożego przeciw takim właśnie postawom najwielebniejszych w Chile. Tego nam brakuje. Poza tym, zastanawiam się, dlaczego takie sprawy rozstrzygają kolesie w sutannach a nie prokuratura po prostu?

ograniczać się do powierzchownej kosmetyki, bo nie na "pudrowaniu wrzodów" uzdrawianie polega. I proszę mi wierzyć, to nie sam Kościół(w wymiarze instytucjonalnym czy metafizycznym) jest tu istotnym problemem, ale powszechne intelektualne i moralne zapętlenie się współczesnego człowieka w libertyńskiej interpretacji wolności osobistej. A i w Polsce nie brak silnych nurtów antyklerykalnych-nie ma co się oglądać na Chile i im zazdrościć...

O czym Pan pisze? Tak rozmieniają na drobne temat tylko ludzie winni. Jeżeli ktoś jest winny to musi być ukarany i chodzi tu o sprawiedliwość ludzką i społeczną. Najgorsze, że pokrzywdzone są dzieci, które my jako społeczeństwo cywilizowane powinniśmy chronić. Jeżeli winny jest duchowny to powinien być sądzony przede wszystkim przez sąd powszechny. O nagonce mógłby Pan mówić kiedy oskarżenia byłyby bezpodstawne.

Gdy wpisałem frazę "molestowanie w kościele pomoc" w wyszukiwarkę, to pierwszy link, jaki mi się pojawił, to http://nielekajciesie.org.pl/47-Do_ofiar_i_rodzicow. Przyznam szczerze, że nie znam tej fundacji i nie wiem, co by w praktyce zrobiła z takim zgłoszeniem, natomiast form kontaktu tam nie brakuje.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]