Reklama

Nie mam prawa mieć wątpliwości

Nie mam prawa mieć wątpliwości

30.03.2018
Czyta się kilka minut
Barbara Piwnik, sędzia: Czy nie dojdzie do buntu w zakładach karnych, gdy skazani przekonani o swojej niewinności dowiedzą się, że premier może przed wyrokiem Sądu Najwyższego przesądzić o przysługującym im odszkodowaniu?
MACIEJ ZIENKIEWICZ dla „TP”
B

BŁAŻEJ STRZELCZYK: Opowiem Pani o 23-letnim Piotrku z ilorazem inteligencji 62, który podobno po litrze wódki i czterech piwach zamordował dwie kobiety i perfekcyjnie zatuszował swoją zbrodnię.

BARBARA PIWNIK: I myśli pan, że będę przerażona szczegółami tego morderstwa?

Liczę najpierw na niedowierzanie, a później na Pani gniew.

Nie gwarantuję, ale niech pan próbuje.

Rzecz dzieje się w Tłokini Wielkiej, powiat kaliski. Piotrek jest niepełnosprawny, rozwój umysłowy na poziomie 12-latka. Mówi nieskładnie, raczej pojedyncze słowa niż pełne zdania. Pracuje w jakimś gospodarstwie, śpi w stodole, zdarza się nawet, że zapomina się przebrać albo umyć.

Z sali rozpraw znam wielu takich oskarżonych… i co dalej?

Od sześciu lat Piotrek siedzi w więzieniu w Wierzchowie.

Jaki wyrok?

25 lat za morderstwo dwóch kobiet. Z...

19221

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Szkoda, że pani sędzia nie stosuje tych mądrych słów w praktyce. Pozwolę sobie zadać tylko jedno pytanie: czy zdaje sobie pani sędzia sprawę z tego, jak jej akces do świata polityki wpłynął na prowadzone przez nią sprawy? Czy konieczność powtarzania wieloletnich procesów w wyniku rezygnacji przewodniczącego składu to jest zachowanie godne sędziego? Odpowiedzi zapewne się nie doczekamy ale to już kwestia sumienia, której ja nie podejmuję się rozstrzygać.

Podpisuję się pod Pana pytaniem.

... jednak czegoś więcej: refleksji o relacji pomiędzy prawem a moralnością (w artykule milcząco stawia się między nimi znak równości, skłania do tego zwłaszcza obecnie odnowiony spór o aborcję, a problematyka dorobku pozytywizmu prawnego jest ciągle aktualna. No cóż - zostają artykuły z ,,Ethosu''16(2003) nr 1-2(61-62), szczególnie Wojciecha Łączkowskiego. I co powiedzieć o znanych przypadkach niegodziwego zachowania sędziów? Artykuł bardzo mało treściwy ślizga się po ogólnikach, rzadko wchodząc w głąb.

JEST: jednak czegoś więcej: refleksji o relacji pomiędzy prawem a moralnością (w artykule milcząco stawia się między nimi znak równości POWINNO BYĆ: jednak czegoś więcej: refleksji o relacji pomiędzy prawem a moralnością (w artykule milcząco stawia się między nimi znak równości) JEST: Artykuł bardzo mało treściwy POWINNO BYĆ: Wywiad bardzo mało treściwy

nie jestem specjalnym fanem sędzi Piwnik, jednak chylę czoła przed jej mądrością oraz doświadczeniem. sądy trzeba reformować od dołu, młodym stworzyć jasną scieżkę dojścia do zawodu- a nie przejmować SN i KRS. Ministerstwo sprawiedliwości robi wszysko odwrotnie niż trzeba było. Np. trzeba walczyć z asystentami zastępującymi referendarzy,zwiększać pensje referendarzy i ich ilość, ograniczyć ilość studentów prawa i zwiększyć jakość edukacji, wprowadzić obowiązkowe pratyki w różnych zawodach prawniczych, zwiększać rolę mediacji, poluzować rozwody, pisać prawo starannie jak niemieckie kodeksy, a nie na kolanie i byle szybciej, zwiększać informatyzację np. poprzez wprowadzenie nowych dowodów - niestety takie zmiany to orka na ugorze, lepiej za to łamać konstytucje i wciskać swoje miernoty.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]