Reklama

Jak się w Polsce leczy raka

Jak się w Polsce leczy raka

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Dane potwierdzają odczucia: z nowego raportu NIK-u wynika, że skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza od standardów w większości krajów UE. I to przynajmniej z trzech powodów.
B

Brakuje specjalistów: jeden onkolog przypada na około 40 tys. mieszkańców. A na cztery placówki realizujące świadczenia onkologiczne – zaledwie jeden patomorfolog (specjalista, który pełni kluczową rolę przy stawianiu diagnozy; co ważne – ponad 40 proc. patomorfologów ma powyżej 60 lat, a jedynie 12 proc. jest w wieku poniżej 40 lat).

Brakuje pieniędzy: w Wielkiej Brytanii wydatki na onkologię wynoszą równowartość 171 euro na mieszkańca. W Polsce – zaledwie 42.

Brakuje leków: ponad połowa nowoczesnych specyfików onkologicznych zarejestrowanych w Europie (od 2004 r.) jest niedostępna w Polsce. Zaledwie jeden spośród 19 nowotworów będących najczęstszymi przyczynami śmierci jest u nas leczony zgodnie z najbardziej aktualną wiedzą medyczną.

Najpóźniej w 2025 r. nowotwory staną się prawdopodobnie główną przyczyną zgonów w Polsce. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czy tych kilka zdań można nazwać artykułem?
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]