Reklama

Strasz i rządź

Strasz i rządź

19.02.2018
Czyta się kilka minut
Oto mechanizm, którego ofiarami stało się kilka milionów Polaków. Znany od dawna, przećwiczony na nowo, znów udowodnił politykom swoją użyteczność.
JOANNA RUSINEK
P

Przed nimi nie podjął się tego nikt. Znaleźć wszystkie wypowiedzi najważniejszych polityków o uchodźcach; wybrać te, w których straszą, i uporządkować tematami; nanieść na oś czasu z istotnymi wydarzeniami – oraz na sondaże na temat stosunku Polaków do uchodźców.

Sprawdzili w ten sposób: Szydło, Dudę, Błaszczaka, Waszczykowskiego, Gowina, Ziobrę, Kaczyńskiego, Kopacz, Schetynę, Tuska, Petru, Kukiza i Trzaskowskiego. Dzień po dniu, od 1 maja 2015 r. – początku tzw. kryzysu uchodźczego.

Wszystko zamknęło się w 28 tys. komórek programu Excel – i jednej regule, której istnienia są pewni. – To matematyczna, precyzyjna historia – słyszę, gdy spotykamy się w Warszawie, w mieszkaniu jednego z nich.

Rusza projektor.

Zmiana

Stosunek Polaków do uchodźców to najlepiej przebadane zjawisko społeczne ostatnich lat. CBOS opublikował już 19 wyników sondaży, w...

17630

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wisi nad nami jak szabelka Jaroslawa - tylko najgorsze z tego wszystkiego to to ze nie my sami sie "wyEXITujemy" -jak to zrobila sama na swoje zyczenie Anglia- zrobi to za nas UNIA w stos glosow : 27/1 . Ciekawe tylko ile jeszcze wody w Wiselce musi splynac aby to sie stalo? Moze oni jednak choc troche zmadrzeja i zabawia sie wreszcie w demokracje.

to ten jeden psychopatyczny karzełek o tym zadecyduje - ba, już zadecydował - a tylko od nas samych zależy, czy mu się ten zamiar powiedzie

Podstawowe pytanie, skąd ta zacna organizacja czerpie środki i fundusze na swoja działalność, na swoje rewelacyjne w wynikach badania strachu? I wszystko jasne!!! EOG - mówi to komu coś? Podpowiem, są to: Fundusze Norweskie i Fundusze Europejskiego Obszaru Gospodarczego. I wszystko jasne!

ale nic nie wyjaśnia w kwestii swego gomułkowskiego pytania - wiec jeśli można, co jest z tym funduszem norweskim, że Pan w ekstazę nerwową wpada?...

Dodam jeszcze cyklistów, masonów, lewaków, ubeków, esbeków, o których pan zapewne zapomniał. W kąciku i ja stoję, bo wolę w Unii niż to co oferuje ten mały gnom z Żoliborza...

„Kaczyński to dyktator” „PiS wprowadza rządy autorytarne” „PiS chce powrotu socjalizmu” „PiS działa w interesie Putina” „PiS wyprowadza Polskę z UE” „Bez podporządkowania się naszego rządu Unii, los Polaków marny” Itd. Co prawda, to prawda :)

Bardzo celnie Pan uchwycił kto tak naprawdę w Polsce zarządza strachem. Straszenie Kaczyńskim to tradycja, która ma już ponad ćwierć wieku.

Zgodnie z tezą przedstawioną przez redaktora Żyłę Polacy to bardzo bojaźliwy naród. Trzymając się zaproponowanej przez pana redaktora ścieżki myślowej należy przyjąć, że Niemcy to najbardziej odważny naród w Europie. Ciekawe, bo ja osobiście znam ludzi u nas w kraju, którzy niczego się nie boją ale też sprzeciwiają się relokacji imigrantów z Afryki Północnej do Polski. Aż się wierzyć nie chce, że znalazł się jakiś idiota, który wyrzucił pieniądze na tak bezsensowne badania. Czyż nie lepiej było przeznaczyć te pieniądze na ratowanie przed śmiercią głodową dzieci w Sudanie albo w Jemenie ?

Przytoczone pytania sondażowe CBOS-u nie są postawione - przynajmniej te, które zostały tutaj podane - pod żadnym kontekstem przyczynowym. Nie pytają nawet szczątkowo ani podtekstowo „dlaczego?” tak a tak uważam? Pytany nawet nie ma szans zasugerować, ani umotywować w ankiecie swojego „tak” lub „nie”, opowiadają się, za jednym lub drugim „czy Polska powinna?” Więc jakim cudem zdolni badacze kolerują z wynikami CBOS-u strach? Aż rażą jakąś delikatnie mówiąc „apriorycznością”, może naiwnością?, przyjęte dla uzasadnienia i zasądzania ostatecznie, że za całym tym wynikiem, „tego negatywnego” opowiadania się, co raz to większej grupy pytanych polaków , że, u samego spodu, jako główne uzasadnienie każdego „nie”, że za to odpowiada „strach” i w dodatku zaszczepiany nam …. Itd.. Najlepsze chyba jest skojarzenie „jak Jarosław Kaczyński ogłasza, że uchodźcy przenoszą zarazki, partia wygrywa wybory parlamentarne i przejmuje władzę.” No brawo! Co za zdolni ludzie! Co za postępowa nauka! Oj czuję, czuję, będzie Nobel! Ale do rzeczy, błąd formalny już na starcie dyskwalifikuje głoszone nam „sensacyjne” odkrycie! Mierzono „niechęć” „dezaprobatę dla jakiejś powinności” ale z pewnością nie „strach”! Może jak powybierać te, czy inne „bon moty” i dokleić do tego dowolną krzywą, to zawsze trzeba powiedzieć dlaczego tę, a nie inną, i to tutaj zrobiono. Nikt nie badał ani nie zbadał tutaj strachu, jedynie go nam ogłosił jako końcowy rezultat (główny czynnik) wznoszącej się w górę krzywej. Widzę mokrą ulicę, więc powiem – padał deszcz! Wszędzie ślady wody, więc… Jasna sprawa! A może to nie deszcz, a jedynie przed chwilą właśnie przejechała polewaczka?

Wystarczy poczytać Tygodnik Powszechny aby stracić entuzjazm dla osadnictwa muzułmańskiego w Europie. https://www.tygodnikpowszechny.pl/fanatycy-i-rabusie-150813

Wystarczy sobie poczytać felietony Szymona Hołowni albo Księdza Bonieckiego. Aż trzęsie z odrazy przed obcymi na naszym podwórku :) Szanowny Pan czyta, co pisze?

szczerze i poważnie - wolałbym tuzin sąsiadów muzułmanów niż jednego plainduncana - to a propos osadnictwa, a przy okazji - Pański ród to skąd na te ziemie przyczłapał?...

Spójrzcie kochani na mapę polityczną Europy. I porównajcie ją z tą z 1939, odwróconą o 180 stopni. Że mamy NATO? Ale wtedy też mieliśmy sojusze, tylko że sojusznicy nie chcieli umierać za Gdańsk. A teraz myślicie, że będą umierać za faszystów i antysemitów, a w dodatku głupich, co się tym chwalą?????

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]