Reklama

Nie widzę dramatu

Nie widzę dramatu

29.01.2018
Czyta się kilka minut
ROBERT WOŹNIAK
D

Dyskusję związaną z liczbą powołań do zakonów kontemplacyjnych [tutaj liczba rozpoczynających nowicjat w ostatnich latach jest stabilna – red.] słyszałam już wiele razy i zawsze ta sprawa traktowana była jako zjawisko badane naukowymi metodami od zewnątrz. Sama patrzę na powołania z nieco innej perspektywy – mam wrażenie, że mniejsze znaczenie mają w tym przypadku socjologia, psychologia czy statystyka. Po pół wieku w zakonie nadal widzę powołanie jako relację między Bogiem a stworzeniem. Osobiście jakieś 60 lat temu zdałam sobie sprawę, że taka relacja w ogóle jest możliwa, więc chwyciłam się tego jak życiowej szansy i do dziś jestem przekonana, że nic lepszego nie mogło mnie spotkać.


Czytaj także: Duch czy zaduch: Maciej Muller o spadku powołań w zakonach żeńskich


Historia zna...

2577

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Cała wypowiedź bardzo mądra, wyważona i tylko ten koniec mi zgrzyta. Co to znaczy, że nie realizuje się siebie, a powołanie? Czy powołanie jest czymś oderwanym od osoby, czymś, do czego Bóg zmusza, wbrew naszej woli? Jakimś fatum, przed którym nie da się uciec? Ja rozumiem to tak, że właśnie siebie przez powołanie się realizuje, bo odkrycie powołania to jakby odkrycie najwłaściwszej drogi życiowej? Osoba świecka, która czuje powołanie do bycia rodzicem właśnie doskonale siebie w tej roli realizuje, wierząc, że tą rolę Bóg dla niej przygotował.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]