Reklama

Człowiek Jezus

Człowiek Jezus

08.01.2018
Czyta się kilka minut
Ignorując kulturowy kontekst życia Chrystusa, odzieramy Go z człowieczeństwa.
C

Co niedzielę wyznajemy, że Jezus jest „jednorodzonym Synem Bożym, zrodzonym z Ojca przed wszystkimi wiekami... Bogiem prawdziwym z Boga prawdziwego”. Jak podkreślają badacze Pisma Świętego, takie sformułowania dogmatyczne są oddalone o lata świetlne od opisów ewangelicznych, które ukazują Jezusa dorastającego w żydowskiej rodzinie wśród wyznawców judaizmu. Na sobór w Chalcedonie (451 r.), na którym opracowano to wyznanie wiary, nie zaproszono nawróconych Żydów, którzy mogliby osadzić Jezusa w adekwatny sposób w żydowskich realiach jego czasów. My, jako nawróceni poganie, stoimy więc w obliczu stałego zagrożenia – mogą nam umknąć żydowskość Jezusa, a nawet Jego człowieczeństwo.

Dominikański biblista Wilfrid Harrington, znany studentom teologii i miłośnikom Pisma Świętego z bestselleru „Klucz do Biblii”, zaczyna książkę poświęconą Jezusowi od jasnej deklaracji: w historii...

5331

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Kiedy Bóg jest Bogiem, a człowiek człowiekiem,to wszystko jest na swoim miejscu, każdy wie co ma robić, kto klęka, a kto patrzy z góry, kto jest sługą, a kto panem. A jak tak zaczniemy snuć opowieści, że Jezus, będąc NAPRAWDĘ Bogiem, był NAPRAWDĘ w pełni człowiekiem, to jeszcze, nie daj Boże, okaże się, że granica między boskością a człowieczeństwa nie jest wcale tak wyraźnie narysowana. I znowu się zaczną panoszyć te niemądre cytaty, że nogi umywał, że mamy być jego przyjaciółmi a nie sługami. A potem się jeszcze okaże, że każdy jest zaproszony do tego żeby być jak On, JAK BÓG! Że idąc za Nim, można kochać bezwarunkowo każdego, nawet tego co chce nam głowy poucinać. Że już nie będzie ważne kto jest Żydem a kto Grekiem. Czy to jest mądre się pytam. Po co to komu, niech będzie jak jest.

Cytowane wyznanie wiary opracowano nie na soborze w Chalcedonie (451), ale na soborze w Nicei (325).

Słuszna uwaga! A wyznanie chalcedońskie więcej miejsca poświęca człowieczeństwu Jezusa, bo tam chodziło o uchronienie dogmatu o człowieczeństwie Jezusa przed interpretacjami, że pod wpływem Jego Boskiej natury, człowiecza doznała przemiany lub nastąpiło wymieszanie obydwu natur ze skutkiem oczywiście na niekorzyść ludzkiej. Sobór w Chalcedonie zadbał o zachowanie obydwu natur w jednej Osobie. "Zgodnie ze świętymi Ojcami wszyscy jednomyślnie uczymy wyznawać, że jest jeden i ten sam Syn, Pan nasz Jezus Chrystus, doskonały w Bóstwie i doskonały w człowieczeństwie, prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek, złożony z duszy rozumnej i ciała, współistotny Ojcu co do Bóstwa i współistotny nam co do człowieczeństwa, „we wszystkim nam podobny prócz grzechu”, przed wiekami zrodzony z Ojca co do Boskości, w ostatnich czasach narodził się co do człowieczeństwa z Marii Dziewicy, Matki Bożej, dla nas i dla naszego zbawienia. Jednego i tego samego Chrystusa Pana, Syna Jednorodzonego, należy wyznawać w dwóch naturach: bez zmieszania, bez zmiany, bez podzielenia i bez rozłączenia. Nigdy nie zanikła różnica natur przez ich zjednoczenie, ale zostały zachowane cechy właściwe obu natur, które się spotkały, aby utworzyć jedną osobę i jedną hipostazę. Nie wolno dzielić Go na dwie osoby ani rozróżniać w Nim dwóch osób, ponieważ jeden i ten sam jest Syn, Jednorodzony, Bóg, Słowo i Pan Jezus Chrystus, zgodnie z tym, co niegdyś głosili o Nim Prorocy, o czym sam Jezus Chrystus nauczał i co przekazał nam Symbol Ojców."

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]