Reklama

Wspólnota normalnych ludzi

Wspólnota normalnych ludzi

08.01.2018
Czyta się kilka minut
Poparcia dla PiS-u nie tłumaczą bieda, populizm czy 500+. Żeby zrozumieć, skąd się bierze, wystarczy posłuchać mieszkańców jednego miasteczka. Grupa badaczy z UW właśnie to zrobiła.
Kampania wyborcza PiS do Parlamentu, Wyszków, lipiec 2015 r. WITOLD ROZBICKI / REPORTER
W

Wczesnym latem ubiegłego roku socjologowie z Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem Macieja Gduli zjawili się w anonimowym mieście powiatowym w interiorze województwa mazowieckiego. Ich raport z badań nazywa je Miastkiem, dla utrzymania tajemnicy. Wiemy o nim, że nie jest zapadłą prowincją, że jest ładne i ogarnięte, widać wpływ funduszy strukturalnych. Wiemy, że w 2015 r. PiS zdobył w Miastku prawie 50 proc. głosów i że w intencji badaczy jest ono archetypem „prawdziwej Polski”, tej powiatowej, różnej od jasnych świateł aglomeracji i od miast Springer‑średnich. Badacze przeprowadzili 30 wywiadów z mieszkańcami z klasy średniej i ludowej (niższej). Klasa wyższa okazała się w Miastku statystycznie nieistotna.

Z badania wyszło, że poparcia dla „dobrej zmiany” nie tłumaczy bieda, populizm czy 500+, że nie jest ono wynikiem nierówności społecznych ani buntem ofiar transformacji...

15948

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czytam juz kolejny tekst o tym badaniu, ale pierwszy z ciekawymi wnioskami. Swoja droga, niezla maja promocje, choc wyniki jeszcze nie sa opublikowane w naukowym pismie. Pogratulowac.

Przykro mi, ale raport pana Gduli potwierdza sztandarowy zarzut przeciwnikow PiS wobec wyborców tej partii: ci państwo sa po prostu Ciemnym Ludem. Ciemnym, jak pani Aleksandra z klasy sredniej, co głosowała na Barbare Nowacka z Razem, jak ci, co nie wiedzą, co to KOD i jak ci, co myslą poważnie, ze ruszają wraz z wodzem bryłe swiata. Ciemny Lud jest zdobyczą bezcenną dla każdej partii. Ciemny Lud nie czyta, nie podrózuje, nie interesuje się niczym, co za plotem. Natomiast Ciemny Lud słucha i oglada PiS-owską propagandę w TVP i jeśli tam mu powiedzą, ze Polska była miesiąc temu w ruinie, ale dziś jest kwitnaca, to Ciemny Lud uwierzy i nie ma siły, żeby mu udowodnić, ze jest inaczej. A teraz nieco o "pogardzie". Nie chce przekonywać do oczywistej oczywistosci, ze każdy ma prawo do elementarnych emocji na widok ludzi ciemnych, durnych i zachlannych na jakakolwiek szansę na podreperowanie swego kompleksu nizszosci. Proszę raczej pomyśleć, co w interesie polskiej racji stanu należy wybrać: czy promować Ciemny Lud jednocześnie łżąc straszliwie, ze to on jest "normalny" i OK, czy raczej robic wszystko, aby zniknął z przestrzeni publicznej raz na zawsze?

Kondycja opozycji jest jakby powiedział wieszcz: "na jej własne życzenie". Od początku tworzona przez nią narracja była błędna. Wydaje się, iż najwyższy czas ją dostosować do rzeczywistości. Ale jak to zrobić, ukrywając swoje grzechy...

1) maksymalnie wykorzystać utrzymujący się w kraju prawie zerowy poziom kapitału społecznego (tj. braku zaufania obywatela do państwa), do czego sama opozycja rządząc w latach 2007-2015 wybitnie się przyczyniła! 2) podsycać antagonizmy i naturalne podziały w społeczeństwie (młodych przeciwstawiać starym, chodzących do kościoła – ateistom, płci jednej - drugą itd.) 3) czepiać się każdej poszczególnej wypowiedzi (politycznych przeciwników), non stop rzucać rządzącym kłody pod nogi, nie ustawać w zacietrzewieniu 4) nieustannie podżegać do konfliktu: nakręcać wojnę polsko-polską (oczywiście sami głosząc jacy to jesteśmy „otwarci, tolerancyjni i przyjaźni”) 5) prowokować wszędzie tam gdzie się da, chociażby epatując „twórczością artystyczną” powodującą zgorszenie (może uda się przy okazji zdyskredytować politycznych przeciwników) 6) wyprowadzić tysiące ludzi na ulicę (o milionach już nie wspominają, bo jak widać niezadowolonych zwykłych obywateli coraz mniej :) 7) tworzyć przy pomocy sieci, portali społecznościowych wyssane z palca narracje tzw. rzeczywistości wirtualne (może ci co większość czasu spędzają przy komputerze nie zorientują się „jak jest za oknem” (czy tu należałoby zakwalifikować: „Ucho Prezesa” ?) 8) zarządzać strachem przed PiS i prezesem : • Kaczyński to dyktator • PiS wprowadza rządy autorytarne • PiS chce powrotu socjalizmu • PiS działa w interesie Putina • PiS wyprowadza Polskę z UE • Bez podporządkowania się naszego rządu Unii, los Polaków marny • Itp. A program? To właśnie jest program...

ale ciekawi mnie, jak Sz. Pan te wyraziste kropki wyprodukował? będę wdzięczny za tipa

Badanie rzeczywiście ciekawe, mimo wszystkich ograniczeń. Zastanawiam się jednak jaki jest wpływ Kościoła na takie a nie inne myślenie ludzi. Wspólnota, moralność, wyższe cele, zaufanie do osoby stojącej na czele, pogarda wobec innych - to wszystko brzmi dziwnie znajomo.

jak znam życie socjologowie i takie badania robią, ale po trzech dekadach obserwowania biskupów i szeregowych księży w akcji koń jaki jest, każdy widzi - bez badań

Wódz ma kota , a ja kocham koty , Przewodniczący nie lubi zwierząt bo sam jest szczurem i to też boskie stworzenie , które elita też ma prawo hodować

Ja tu czegoś nie rozumiem. Że niby w jaki sposób władza "wciąga swoich wyborców w sanacyjno-reformatorską spiralę działań"??... to o tych uchodźców niby chodzi, i tylko o nich - bo Polacy gremialnie są przeciw, i tu ich pis połączył?!... innych argumentów nie znalazłem - może w samym raporcie jakieś są, autor tekstu ich nie pokazuje. Na pewno jednak obnaża raport [wg Autora przynajmniej] pospolitą głupotę ankietowanych mieszkańców Miastka i skuteczność oddziaływania na nich nawet najbardziej prymitywnych form partyjnej propagandy. No mówcie co chcecie, tak to wygląda i żadna poprawność polityczna tego nie zmieni.

Chyba domyślam się, w jakie to sanacyjno-reformatorskie działania wprzęga władza swoich wyborców: odciąganie tzw. "swiń od koryta". Nb. wzięcie w posiadanie w/w koryt przez kolejne, nienażarte jeszcze swinie nie budzi zadnych sprzeciwów Ciemnego Ludu.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]