Reklama

Europejskie wartości na góralską nutę

Europejskie wartości na góralską nutę

14.12.2017
Czyta się kilka minut
MATERIAŁ PROMOCYJNY | 2 grudnia 2017 r. podczas ceremonii w Akademii Sztuk Teatralnych, Stowarzyszenie Drogami Tischnera z Łopusznej odebrało Europejską Nagrodę Obywatelską.
Fot. Biuro Róży Thun w Krakowie
Fot. Biuro Róży Thun w Krakowie
U

Uhonorowane zostało za wieloletnią działalność na rzecz lepszego wzajemnego zrozumienia i głębszej integracji między obywatelami państw członkowskich UE oraz za długoterminową ponadgraniczną współpracę kulturalną i działania odzwierciedlające wartości zapisane w Karcie Praw Człowieka.

Stowarzyszenie promujące dziedzictwo ks. prof. Józefa Tischnera, nominowane zostało do nagrody przez Europosłankę Europejskiej Partii Ludowej Różę Thun. Podczas gali, w której uczestniczyło ponad 200 członków i osób związanych ze Stowarzyszeniem, była okazja do wspomnień związanych z ks. prof. Tischnerem. Wydarzenie uświetniły m.in. występy młodzieżowego zespołu muzycznego z Ratułowa oraz grupy „Zawodowcy z Bachledówki” ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy z Czerwiennego ze spektaklem pt. „Odmiyniono baba”.

Uzupełnieniem części artystycznej była debata grupy EPL „Czym się w życiu kierować” z udziałem Róży Thun, prof. Karola Tarnowskiego, prof. Mieczysław Ronkowski z Politechniki Gdańskiej oraz Józef Dyrda – nauczyciel związany z ks. prof. J. Tischnerem.

Podsumowując galę Prezes Stowarzyszenia Kazimierz Tischner podkreślił „Jeżeli coś robisz z sercem, to znaczy dużo (…) Z cytatu mojego brata <Niebo nie przychodzi znikąd. Coś z nieba mamy w sobie, coś z nieba przekazujemy innym>. (…) To co robimy, żeby kultywować dwie zasadnicze rzeczy: prawdę i miłość (…). My, jeżeli nie będziemy tego kultywować, te rzeczy ulegną zapomnieniu. Nagroda jest potwierdzeniem tej naszej działalności i szansą, aby ludzie docenili, to co robimy na zewnątrz.”

Róża Thun podkreśliła natomiast, że „Nagroda obywatelska jest dla tych, którzy działają ponad wszystkim, co nas może różnić. Nie ma Unii Europejskiej bez wspaniałych obywateli, którzy łączą i buduje zaufanie do drugiego człowieka – to robi właśnie Stowarzyszenie Drogami Tischnera. Chodziło mi o to, aby pokazać w Brukseli jacy jesteśmy otwarci, jak chcemy szukać wspólnego mianownika w Europie. A dziś Polska nie jest niestety odbierana z takiej perspektywy.”

Stowarzyszenie Drogami Tischnera funkcjonuje od 2002 roku. Ma swoją siedzibę w Łopusznej. Realizuje obecnie szereg działań integrujących młodzież, nauczycieli i wychowawców. Współpracuje m.in. z 38 szkołami w całej Polsce.

Europejska Nagroda Obywatelska jest przyznawana przez Parlament Europejski od 2008 roku. W tym roku nagrodę otrzymało także z Polski Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto” oraz Pani Ewa Dados – działaczka społeczna z Lublina.


MATERIAŁ PROMOCYJNY

Galeria zdjęć
  • Fot. Biuro Róży Thun w Krakowie
  • Fot. Biuro Róży Thun w Krakowie
  • Fot. Biuro Róży Thun w Krakowie
  • Fot. Biuro Róży Thun w Krakowie

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

z pewnością by skomentował haniebny współudział kościoła w rzezi polskiej demokracji - tego to by dopiero z radością zbanowali panowie biskupi gdyby dożył tych ponurych czasów

SZKODA,ŻE PROFESOR TISCHNER,NIE ŻYJE, BO OBECNA MONARCHIA BISKUPIA W POLSKIM K.K., MIAŁA BY INTELIGENTNEGO I "GROŹNEGO" PRZECIWNIKA!!ZRESZTĄ MOGLI BY PANOWIE W SZAMAŃSKICH ŁACHACH, WYBIĆ SOBIE WTEDY Z GŁOWY, BEZCZELNE ATAKI NA PAPIEŻA FRANCISZKA!!A TAK, DIABEŁ SZALEJE!!

Cos w tym jest P. mwojcik.p Sw pamieci Ks Prof J TISCHNER byl moim wykladowca na WSD w Krakowie. Powiem szczerze, jako jedyny ze wszystkich naszych wykladowcow w latach 70-80tych nie pozwolil nikomu podczas jego wykladow nawet na przyslowiowe zmruzenie oka.Jego wyklady byly uczta na ktora przychodzilo 100 procent sluchaczy w wiekszosci klerykow,czyli przyszlych ksiezy. Dla kontrastu podam nazwiska niektorych innych w tym okresie wykladajacych tam profesorow : Ks.K:Klósak,Ks M Jaworski,Ks F Macharski,Ks Dziwisz...Moze powie tylko o pierwszym z nich bowiemm Ks Klosak jako pierwszy naukowiec i zarazem ksiadz w pare zaledwie lat po 2 giej wojnie obalil komunizm nie zwazajac na terroryzm wladz pokonal ich po prostu SLOWEM.,ale ale do nas jego sluchaczy mowil nadal swoim gornolotnym metafizycznym jezykiem. Nie umial po prostu zejsc nizej do jezyka dwudziestolatkow.Wrecz przeciwnym filozofem byl Ks Tischner. To on wlasnie jako filozof potrafil skupic na niedzielnej Mszy Swna ul Sw Marka w Krakowie setki malych dzieci i do nich ku ich wielkiemu zainteresowaniu pzemawiac,a tego chyba zaden z wspolczesnych filozofow nie potrafi.Trzyeba sie po prostu umiec unizyc ,dostosowac... a kiedy idziemy dzis na Msyew niedziele do mlodego wikarego oczekujemy intelektualnej uczty Slowa Bozego,lecz szybko pryska banka naszych marzen ,bo spimy juz po paru minutach... I znowu to Pnaskie SZKODA , ale mysle ze Pan BOCEK wiedzial co robi. On moze tez potrzebuje filozofow bo jezyk naszego swiata tak szybko sie zmienia ze nie mozna za nim nadazyc. Dlatego PHILOSOPHARI NECESSE EST.

Dziś po raz kolejny bp Pieronek mocno prowokacyjnie przemówił w finansowanej i sterowanej przez obcy kapitał stacji telewizyjnej, prowadzącej od lat na zlecenie swych wrogich Polsce mocodawców kampanię oszczerstw i siejącą nienawiść wśród Polaków, szczególnie tych gorszego sortu. Pytanie takie mnie nurtuje - czy na bpa Pieronka nie ma już bata w tym kościele? Bonieckiemu można było raz i drugi, z lewej i z prawej dać... no, po buzi, niech będzie - a Pieronek co - jakiś lepszy?... Jest na tym forum kilku etatowych specjalistów od bolszewickiego zamordyzmu - słucham, poradźcie coś - może papieżowi samemu trzeba?... znaczy temu prawdziwemu, naszemu, Tadeuszowi I?

bym sprawdzil czy mam w domu oplatek, bo czym sie podziele jak przyjdzie do mnie Biskup i czy zdaze wowczas szybko przelamac swoj slownik polsko/polski na chocby troche BOSKI
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]