Reklama

Wielki Jerzy

Wielki Jerzy

04.12.2017
Czyta się kilka minut
2 grudnia, w dniu, kiedy wręczaliśmy Medale św. Jerzego, zmarł w Lublinie profesor Jerzy Kłoczowski.
N

Nie potrafię się oprzeć potrzebie serca, by nie czekając na solidny artykuł o nim, już teraz, w tym miejscu, Jerzego pożegnać. Wielkiego Człowieka, który do końca nasze pismo darzył wierną przyjaźnią. Odszedł, mając 93 lata.

Wiadomościom o jego śmierci towarzyszą informacje o nim. Dla tych, który go nie znali, przepisuję kilka z nich. Był historykiem mediewistą; interesował się głównie historią kultury polskiej, historią chrześcijaństwa w Polsce i historią Europy Środkowo-Wschodniej. Był autorem i redaktorem około 100 publikacji, m.in. dwutomowych dzieł „Kościół w Polsce” (1968, 1970), „Dzieje polskiego chrześcijaństwa” (1987, 1991), a także „Chrześcijaństwo i historia” (1990), „Wspólnoty chrześcijańskie w tworzącej się Europie” (2003), „Europa – chrześcijańskie korzenie” (2004).

Rozpoczętej w 1950 r. współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim pozostał wierny do...

4298

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Oczywiście ze strony opluwaczy nie padło nigdy słowo przepraszam? Nic dziwnego. To ich sposób działania.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]