Reklama

Niepodległość w burzeniu

Niepodległość w burzeniu

28.11.2017
Czyta się kilka minut
Czy z okazji rocznicy odzyskania niepodległości moglibyśmy zlikwidować cztery teatry, trzy muzea, kino, młodzieżowy dom kultury, siedzibę PAN i najlepszy taras widokowy w Warszawie?
W Noc Muzeów – kolejka do zwiedzania ukrytych na co dzień sal w PKiN, 2005 r. KRZYSZTOF KUCZYK / FORUM
P

Plotki na temat zburzenia Pałacu Kultury i Nauki (wszystkie wymienione wyżej instytucje mają swoje siedziby właśnie tam) powracają regularnie od 1989 r. Tym razem też raczej skończy się na luźnych dywagacjach, ale społeczne nastroje i dotychczasowe działania władzy w innych dziedzinach nie pozwalają przejść obok tematu obojętnie.

Może być oczywiście tak, że PiS wywołało temat zastępczy, żeby odwrócić uwagę warszawiaków od placu Piłsudskiego, który został niedawno przejęty przez wojewodę mazowieckiego, a następnie decyzją szefa MSWiA ustanowiony „przestrzenią zamkniętą”. Nie znaczy to, że plac zostanie ogrodzony, a wejście na niego będzie niemożliwe. W takim układzie jednak miasto traci swoje uprawnienia planistyczne na rzecz wojewody. I to on wydaje pozwolenia na budowę. Choć Mariusz Błaszczak w uzasadnieniu zamknięcia placu podaje względy bezpieczeństwa i organizację...

13275

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jestem za pozostawieniem pałacu (także nie jestem zwolennikiem burzenia pomników i palenia książek). PKiN dziś mało komu przypomina "symbol ujarzmienia narodu polskiego", natomiast ściśle związany jest z tym miejscem Warszawy. Tak naprawdę to bardziej ciekawego obiektu dla zagranicznych turystów stolica nie posiada. Pomysł zasłaniania go budynkami z innej epoki też mi się nie podoba. Najlepiej byłoby go odnowić, przemalować. A pomieszczenia - nie tylko Salę Kongresową - udostępnić mieszkańcom i turystom (może wykorzystać na centrum handlowe, kawiarnie, muzea itp.). Historii nie cofniemy. Zagospodarujmy obiekt dla współczesnych potrzeb!

Proszę się nie zamartwiać PKiN to tylko budynek, relikt przeszłości. Osobiście uważam za super pomysł wyburzenie go i proponuje na miejsce pałacu Stalina, pobudować pałac Kaczyńskich, obowiązkowo z mauzoleum bliźniaków. Jeśli przy następnych wyborach dadzą nam pięć stówek na każde dziecko, władza się utrwali i na mauzoleum robić się będzie niezłą kasę. Widok z nowego pałacu będzie o niebo lepszy - tak to widzę. Może się okazać, że pokolenia nas zastępujące, nie docenią osiągnięć braci, będą mieli wtedy okazję znowu poburzyć i budować nowe, większe, donioślejsze na miarę ich czasów i to będzie dobre. Czy nas na to stać? Ależ oczywiście, jesteśmy bogatym narodem, zawsze burzymy wszystko po poprzednikach i od nowa. Stać nas na bezsensowną reformę edukacji, a kasy miałoby zabraknąć na pałac bliźniaków!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]