Reklama

Jak oni rzeźbili!

Jak oni rzeźbili!

13.11.2017
Czyta się kilka minut
Naukowcy z Uniwersytetu Cincinnati od wiosny 2016 r. zajmowali się eksploracją grobu greckiego wojownika lub kapłana sprzed 3500 lat w pobliżu miasta Pylos.
ALEXANDROS ZOKOS / UNIVERSITY OF CINCINNATI
W

Właśnie okazało się, że jedna ze znalezionych w nim niepozornych grud skały skrywa płaskorzeźbę (najprawdopodobniej pieczęć) z agatu o długości zaledwie 36 mm. Odkrycie jest sensacyjne, ponieważ niczego podobnego, jeśli chodzi o technikę artystyczną, szczegóły anatomiczne, ekspresję i realizm przedstawienia nie dokonano (dzisiaj powiemy raczej bezpiecznie: „nie odkryto dotąd”) w sztuce greckiej następnych 1000 lat. Miniatura przedstawia najprawdopodobniej scenę z „Iliady”. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

się wierzyć nie chce

Ale jak z Iliady? skoro Homer żył jakieś 700 lat później?

nie żebym był specjalistą od Homera, ale on opisywał zdarzenia z odległej przeszłości - i chyba o te zdarzenia chodzi, nie o stricte jego opowieść
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]