Reklama

Przedszkolaki i Dobry Pasterz

Przedszkolaki i Dobry Pasterz

06.11.2017
Czyta się kilka minut
Czy pomysł katechizowania małych dzieci jest dobry? A może lepiej od razu pytać o to, czego o życiu duchowym można nauczyć się od czterolatków?
Barbara Surma prowadzi katechezę metodą Montessori, Kraków, listopad 2017 JACEK TARAN DLA „TP”
K

Kluczę po ciemnych korytarzach, potem schodzę po stopniach do pomieszczenia atrium. W okresie wczesnego chrześcijaństwa tak nazywany był dziedziniec przed kościołem, na którym gromadzili się katechumeni przygotowujący się do chrztu. To tu byli stopniowo wtajemniczani w misterium męki i zmartwychwstania, zanim – już jako nowi chrześcijanie – mogli przestąpić próg świątyni. Atrium, do którego wchodzę, jest niewielką salką z miniaturowymi krzesełkami i stolikami, rzędami niskich półek z kolorowymi pudełkami, ciągnącymi się wzdłuż ścian ilustrowanymi osiami czasu.

W Katechezie Dobrego Pasterza, opartej na założeniach pedagogiki Marii Montessori, tym określeniem nazywa się specjalnie przygotowaną salę, w której dzieci poznają Ewangelię i sakramentalne znaki. Bo – jak twierdziły autorki katechezy Sofia Cavalletti i Gianna Gobbi – w nauczaniu religijnym najmłodszych nie chodzi tylko...

14153

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Tutaj jest blog inspirowany Katechezą Dobrego Pasterza i M. Montessori :) http://mamozrobtosamo.blogspot.com/ (wychowanie religijne), https://pl-pl.facebook.com/mamozrobtosamo/

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]