Reklama

Modele i awatary

Modele i awatary

06.11.2017
Czyta się kilka minut
Biomedycyna nie może obejść się bez zwierząt, na których testuje się leki albo obserwuje zmiany wywołane mutacjami. Coraz więcej w tej dziedzinie zawdzięczamy niepozornej rybce danio.
Danio pręgowany PABLO BOU MIRA / ALAMY STOCK PHOTO / BEW / MONTAŻ „TP”
A

Awatary w popkulturze swoją karierę zawdzięczają filmowi science fiction Jamesa Camerona z 2009 r. o takim właśnie tytule. W tym najbardziej dochodowym przeboju w historii kinematografii awatary powstawały w laboratoriach na skutek zmieszania DNA ludzkiego z DNA mieszkańców fikcyjnej Pandory. Z języka filmowego do naukowego termin „awatar” przedostał się za sprawą naukowców z Hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań nad Rakiem w Madrycie. W opracowanej przez nich metodzie eksperymentalnej wykorzystuje się „mysie awatary”, by jak najlepiej dobrać chemioterapię do potrzeb konkretnego pacjenta.

Podczas wycięcia guza z ciała chorego pobierane są komórki nowotworowe, które są następnie wszczepiane myszom – w ten sposób powstają mysie awatary. Kiedy u gryzoni nowotwór się rozwinie, testowane są na nich różne kombinacje dostępnych chemioterapeutyków, tak by ustalić najbardziej...

9282

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

mają coś wspólnego z cierpieniem?

Podobne teksty

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]