Reklama

Kucie

Kucie

17.10.2017
Czyta się kilka minut
Z przykrością należy rzec na początek, że sentencja mówiąca, iż każdy jest kowalem własnego losu, staje się z roku na rok zdaniem coraz bardziej pustym i – by wprost powiedzieć – niepopularnym.
K

Kucie owo oddawane jest dość powszechnie, bez żadnej refleksji bądź to wątpliwości, w ręce cudze. Bez żadnego poczucia straty własnej. Stąd zapewne rośnie wśród nas liczba wykwalifikowanych kowali, specjalizujących się w wymyślaniu bliźnim recept na udane bądź nieudane życie.

Weźmy bez żadnego lęku przykład pierwszy z brzegu, a mianowicie figurę naszego przedziwnego Gospodarza. Jest to człowiek, który w zasadzie od zawsze zajmuje się zleceniami kowalskimi, i pół biedy, gdy wykuwa on z żelaziwa krajowego wizerunki i dolę swych bliskich i podwładnych. Nie jest przecież naszą sprawą architektura rozumu Błaszczaka, Glińskiego, Szydło czy kogokolwiek wokół tam gdzieś orbitującego, czy też z tej orbity wylatującego. Kowalstwo to ma specjalny dla bardzo grubego ciosania charakter, a poddani mu, z przyjemnością graniczącą z ekstazą, przyjmują kształty im przez Gospodarza wymyślone....

4012

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

że wzmiankowany Gospodarz umiejętnie powoduje się innym przysłowiem - kuje żelazo, póki gorące. Pozostaje nadzieja, że się sparzy :)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]