Reklama

Zamach w Somalii

Zamach w Somalii

17.10.2017
Czyta się kilka minut
Ponad trzystu ludzi zginęło w sobotę 14 października w dwóch skoordynowanych zamachach w Mogadiszu (drugie tyle zostało rannych, w tym wielu ciężko).
FARAH ABDI WARSAMEH / AP / EAST NEWS
A

Atak przeprowadziła prawdopodobnie islamistyczna organizacja Asz-Szabab, która terroryzuje Somalię już od dekady. Liczba ofiar przewyższa te z zamachów w Brukseli (2016), Londynie (2005), Paryżu (2015), Madrycie (2004), a nawet nad szkockim Lockerbie (1988). Mimo to – z wyjątkiem krótkiej noty w „Rzeczpospolitej” – w poniedziałek żaden z 10 największych polskich dzienników nie wspomniał o zamachu w Afryce choćby jednym zdaniem. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

daleko za wyborami w Austrii, pożarami lasów w Portugalii i pierwszym budżetem Macrona. W lokalnej perspektywie zamach w Mogadiszu jest "somalijskim 9/11" i końcem "somalijskiej wiosny" po 7 miesiącach od wyborów, w których udało się wygrać "najmniej skorumpowanemu" kandydatowi, ale dla świata to tylko epizod krwawej wojny domowej w kraju, z którym mało kto handluje i mało kto go odwiedza. W Somalii stacjonuje 22-tysięczny kontyngent Unii Afrykańskiej, Szababa kontroluje część terytorium. To okrutne, ale tych 300 zabitych postrzega się jako "casualties of war". Związek ze słowem "casual" jest jak najbardziej nieprzypadkowy.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]