Reklama

Noble 2017: Laureaci z Medycyny i Fizjologii

Noble 2017: Laureaci z Medycyny i Fizjologii

02.10.2017
Czyta się kilka minut
Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young zostali uhonorowani za „odkrycie mechanizmów molekularnych kontrolujących rytm okołodobowy (z ang. circadian rythym)”.
JONATHAN NACKSTRAND / AFP / EASTNEWS
JONATHAN NACKSTRAND / AFP / EASTNEWS
O

Organizmy żywe zamieszkujące Ziemię muszą się dostosowywać do zmian wywołanych obrotami naszej planety. Rośliny, zwierzęta czy ludzie mają obecny w komórkach „zegar biologiczny”, który reguluje zmiany w cyklu dobowym. Ma on wpływ na takie kluczowe procesy jak uwalnianie hormonów, sen, zachowanie, metabolizm, ciśnienie krwi czy temperatura ciała. Skutki rozregulowania naszego „zegara biologicznego” odczuwamy na przykład w postaci jet-lagu, czyli podróży samolotowych do innych stref czasowych, a niektórzy nawet w trakcie sezonowych zmian czasu.  

Nagrodzeni w tym roku naukowcy, w latach 80-tych XX wieku, zbadali gen, który kontroluje normalny rytm dobowy. Produkt tego genu akumuluje się w komórkach w ciągu nocy, a następnie jest degradowany w dzień. Dalsze prace na muszkach owocowych doprowadziły do identyfikacji kolejnych genów, które wspólnie tworzą mechanizm zegara biologicznego. Co ważne, mechanizm odkryty u muszek jest uniwersalny dla wszystkich organizmów wielokomórkowych, w tym ludzi.

Obecnie wiemy, że geny wchodzące w skład „zegara biologicznego” regulują funkcjonowanie wiele innych genów w komórkach. Dzięki pionierskim badaniom tegorocznych laureatów rozwinęła się chronobiologia, dziedzina biologii badająca jaki wpływ mają cykliczne zmiany w środowisku na nasze zdrowie i samopoczucie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Doktor biologii molekularnej i popularyzatorka nauki, autorka „Tygodnikowego” działu Nauka. Absolwentka kierunku biotechnologia medyczna na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie studiów...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zwykle tego nie robię, ale przy okazji tegorocznego Nobla uznałem, że powinienem. Jeszcze wczoraj wieczorem czytałem o prof. Andrzeju Trautmanie i jego wkładzie w teorię fal grawitacyjnych - dziś nagrodę dostali kontynuatorzy badań i dociekań polskiego uczonego. Czytałem w ŚWIETNEJ, najlepszej moim zdaniem popularnonaukowej książce z dziedziny fizyki EVER jaka się w Polsce ukazała. Książce, która w sposób maksymalnie przystępny (co nie znaczy zawsze łatwy...) przybliża i wyjaśnia osiągnięcia i dokonania nie tylko fizyki, także astrofizyki i kosmologii z ostatnich kilku dekad. Dla pokolenia, które studia kończyło w czasach, kiedy laser był ledwie cudacznym wynalazkiem a czarne dziury - fantasmagorią pomylonych naukowców, to pozycja absolutnie obowiązkowa. "Czy wielki wybuch był głośny?". Karolina Głowacka, rozmowy z Jean-Pierre Lasota. Gorąco polecam wszystkim ciekawym świata.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]