Reklama

Do pełnej jedności

Do pełnej jedności

19.09.2017
Czyta się kilka minut
Arcybiskup Grzegorz Ryś obejmuje diecezję łódzką. Najważniejsze, co go ukształtowało, wydarzyło się w Krakowie.
Bp Grzegorz Ryś, Kraków, lipiec 2016 r. GRAŻYNA MAKARA
I

Ile razy czytam Słowo i dochodzę do Judasza, to myślę o sobie. Nie potrafię przeczytać tekstu o Judaszu w spokojny sposób. Ja nie mam żadnej pewności co do siebie samego. Judasz był posyłany tak jak inni apostołowie. Należał do tej dwunastki. Można go sobie wyobrazić, jak wraca po pierwszej misji i opowiada, jakie cuda dzieją się przez to, że ich posłał, »złe duchy nam się poddają«. Judasz był kimś, kogo Jezus wyróżnił. Trzymał w tym gronie kasę. Miał zaufanie”.

Tak, podczas jednego ze spotkań (23 lipca, w łódzkiej katedrze) mówił biskup Grzegorz Ryś. Dodał jeszcze: „My byśmy chcieli powiedzieć, że Judasz nie jest nasz. Ale on jest z nas! Pewni to my możemy być miłości Boga do nas. Ale swojej do niego...?”.

Właśnie do takiego stylu myślenia i mówienia – wynikającego wprost z Ewangelii, odsłaniającego intymną, osobistą relację z Bogiem – przyzwyczaił wiernych w ciągu...

18862

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Gdy czytałem Jego felietony w Tygodniku to styl i treść wciągały mnie jakąś ukrytą w nich siłą , a gdy dziś poznałem Jego biografię i dokonania krakowskie , to już wiem , że bardzo wielu ludzi będzie zazdrościć Łodzi !

To chyba dobra zmiana - w dosłownym znaczeniu:)

ale tam już po pozbyciu się Jędraszewskiego było świetnie

To bardzo budująca i obiecująca biografia. Łodzi potrzeba arcybiskupa żyjącego Słowem, zanurzonego w Piśmie, rozumiejącego przy tym tradycję, twórczo z niej czerpiącego, zarazem otwartego wielorako: ku nowoczesności (Nowa Ewangelizacja), ku człowiekowi (uchodźcy, ubodzy), ku dialogowi wewnątrzchrześcijańskiemu (wielowyznaniowość miasta i zwłaszcza ekumeniczna Droga Krzyżowa, którą by należało reaktywować), ku społeczności żydowskiej (dawna kultura miasta, holokaust, getto, współczesność), ku wspólnotom wewnątrzkościelnym (często pozamykanym we własnych kręgach). Tu trzeba duszpasterza, ojca i przewodnika. Abp. Ryś zdaje się być idealnym kandydatem. Z modlitewną pamięcią. MK

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]