Reklama

Europejski dryf

Europejski dryf

19.09.2017
Czyta się kilka minut
Głównym zagrożeniem dla roli i miejsca Polski w Europie nie jest dziś izolacja, lecz nieistotność. A także zastój w rozwoju, powodowany złudnym przekonaniem, że zawsze będziemy „zieloną i bezpieczną wyspą”.
Po „Marszu Wolności”, Warszawa, 6 maja 2017 r. MACIEJ ŁUCZNIEWSKI / NURPHOTO VIA ZUMA PRESS / FORUM
U

Uczciwe stawianie ocen nie jest łatwą sztuką. Dotyczy to w takim samym stopniu nauczyciela w szkole, wykładowcy na uczelni, jak też polityka. Czy za punkt odniesienia przyjąć własne wyobrażenia i ambicje na temat egzaminowanego, czy raczej jego możliwości? Czy brać pod uwagę tylko to, co potrafi, czy także uwzględniać postęp, czyli to, jak bardzo stara się być lepszy?

Nie każdy przecież, szykując się do egzaminu czy do objęcia funkcji publicznej, ma świadomość, na co się porywa oraz w jakim momencie przyjdzie mu stanąć przed sprawdzianem. Dlatego nadmierna pewność siebie potrafi być wstępem do porażki, a skrywane kompleksy mogą sprzyjać wytężonej pracy i – w rezultacie – sukcesowi. Podobnie jest z ambicjami: ich nadmiar może skończyć się wypaleniem, zaś umiarkowanie może zachęcić do podnoszenia sobie poprzeczki.

Wojna na przymiotniki

Ten przydługi wstęp jest...

14002

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Chyba nie to jest istotą problemu - moza swoj pogląd na stopien integracji wyrażać w cywilizowany sposób i negocjować. Tymczasem obecna ekipa zachowuje sie po prostu ordynarnie nie wykonując wyroków instytucji unijnych i wchodząc z nimi w nikomu niepotrzebne konflikty. Jest to raczej teatrzyk na potrzeby własnego elektoratu, który uprzejmośc ma za słabość a bezczelnośc za siłę. Nie sądzę, aby obecna ekipa miała jakis jasny plan, poza silną kruchtową niechęcią do "cywilizacji śmierci" i sporymi kompleksami niedouczonego prowincjusza.

Czy obecna ekipa rządząca miała plan rozgrywania UE? Raczy Pan chyba żartować. Od lat słyszę pogłoski o geniuszu politycznym i strategicznym Prezesa. Po owocach ich poznacie, chciałoby się powiedzieć. Tam nie ma strategi, jest chciejstwo odmierzone własną miarą, jest zaklinanie rzeczywistości i nadzieja w jakoś to będzie. Nas nie trzeba marginalizować, sami to znakomicie robimy. Proszę się wsłuchać w to co mówi do nas nasza władza, tam nie ma strategii, myślenia perspektywicznego. Najlepszym przykładem jest sposób w jaki się rozprawiono z TK a obecnie dyskusja nad reformą sądownictwa. Prezydent ma pomysła, tylko ups, zmienimy trochę konstytucję - też ma pomysła i na nią. Niby kto ma jechać i tworzyć dobry polityczny klimat dla naszych interesów. U nas debaty politycznej nie ma, wszystko załatwiamy populizmem. Kiedy Pan słyszał w Sejmie głos okraszony argumentami. Bynajmniej przed PiS em wcale nie było lepiej, ale to co się dzisiaj dzieje to jest zwyczajna farsa. Wcale się nie zgodzę, że unia nie odetnie się od nas, my sami się odetniemy i jeśli następne wybory znowu wygra obecna ekipa, to wylądujemy w tym samym grajdołku co Białoruś. W naszej historii zawsze tak było, gdy tylko się nieco ustatkowaliśmy, to podstawową rozrywką staje się dla nas podstawianie sobie nóg wzajemnie - tak zupełnie bezinteresownie i bezmyślnie.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]